Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal çatlak tedavisi

Çatlak Tedavisi

Vücut Çatlakları düzensiz beslenme, spor yapmama, yaşlılık gibi belirli nedenlerden dolayı oluşur. Hamilelik dönemlerinde ve hızlı kilo alıp vermeyle ilgilidir. Cilt yüzeyini oldukça pürüzlü gösteren bu yapılar; bayanların en büyük kabusudur. Çatlak tedavisi için uygulayabileceğiniz maske ve bakım kürlerini sizler için hazırladık; 

Çatlakları Onaran Bakım Kürü

Vücut çatlaklarını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz bakım kürü

  • 1 yumurta
  • Esmer şeker

Yumurtanın akı bir kaseye ayrılır. Yumurtaya yetecek kadar esmer şeker eklenir. Bu karışımı cilt çatlaklarına sürebilirsiniz. Esmer şeker cilt üzerinde peeling etkisi yapar. Kan akış hızını artırdığı için cilt çatlaklarına iyi gelir.

Çatlak Tedavisi için Doğal Maske

  • 1 tatlı kaşığı kahve
  • Yarım limon

Kahve ve limon suyu bir kapta karıştırılır. Duş yapmadan önce çatlak olan bölgeye sürülür. Kahve vücutta kafein içerdiğinden dolayı hücre yenilemesi yapar. Limonunda vücut üzerinde yumuşatıcı etkisi vardır.

E vitamini ve A vitamini kapsülleri de çatlaklar üzerinde son derece etkilidir.

Vücut Çatlaklarının nedenleri

Çatlak oluşumu vücutta değişik renklerde ortaya çıkabilir. Bazıları kırmızı, bazıları da beyaz olarak karşınıza çıkar. Çatlaklar daha çok kalça kısmında, bacaklarda, göbek bölgesinde ve bazı bayanlarda göğsün üst bölgesinde ortaya çıkar. Hamile bayanlarda karın çatlaklarına sık bir şekilde rastlanır. Kakao yağıda çatlaklar için masaj şeklinde uygulanabilir.

Çatlakları oluşturan bir diğer nedende hareketsizliktir. İşi gereği devamlı oturmak zorunda olan insanlarda; daha çok rastlanır. Kilo ile birlikte çoğalma gösterir. Selülitten farklı olarak kesik çizgi şeklindedir. Kapatılması da oldukça güçtür.

Çatlak Tedavisi İçin Öneriler

1- Sabit bir yerde devamlı oturmamak gerekir. Günde en az yarım saat yürümek çatlak tedavisinde oldukça etkilidir. Duştan önce yapacağınız zeytinyağı masajı da, cilt çatlakları üzerinde son derece etkilidir.

2- Duş esnasında çatlak olan bölgeler, kese yardımı ile ovulmalıdır. Çatlak olan bölge hareket ister. Bu yüzden bu bölgelerin yenilenmesi gerekir. Hareket yapamayacak durumda olan bayanlar için; duş sırasında kese yapmak etkili bir yöntemdir.

3- Her duştan sonra vücut mutlaka kremle nemlendirilmelidir. Krem vücuda nem kattığı için kurumayı önler. Çatlak olan bölgeler kuru bir cilt yapısını sevmez. Bu yüzden kremlerle çatlakların giderilmesi sağlanmalıdır.

4- Beslenme düzenine dikkat etmek ve günlük su ihtiyacını tamamlamak; çatlakların yok olmasını sağlar. Ani kilo kayıplarına dikkat edilmelidir. Bir rejim içinde olan bayanlar; ani olarak kilo vermemelidir. Kilo yavaş yavaş ve düzenli olarak verilmelidir. Vücuttan aniden atılan maddeler, çatlak olarak geri döner. Masajla ve düzenli bir diyetle desteklenen rejimlerin hiçbir zararı olmaz. Dikkatli kilo verme işlemi; vücut içinde herhangi bir risk içermez.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız