Cilt Bakımı Ve Güzellik
cam-terebentin-yagi-ne-ise-yarar

Çam terebentin yağı nedir?

Ağaçlardan buhar yardımıyla ayırma işlemi kullanılarak elde edilmekte olan çam terebentin malzemesi; içerik olarak reçine asidi gibi farklı malzemeler barındırmaktadır.

Çam terebentinin çoğunlukla karıştırıldığı bir diğer malzeme de çam terebentin esansıdır. İkisinin birbirinden ayrıldığı en önemli nokta elde edildikleri malzemelerdir.

Yani çam terebentin yağı çam ağacından süzülmekte olan baldan elde ediliyorken, çam terebentin esansı ise çam ağacının mevcut dikenlerinden elde edilmektedir. Çam terebentin yağının ve çam terebentin esansının arasında bulunan tek ortak yön çam ağacından elde ediliyor olmasıdır.

cam-terebentin-yagi-etkileri

Çam terebentin yağı nasıl kullanılmalıdır?

Çam terebentin ürünü genel olarak saçla ilgili olumlu etkiler yaratması için kullanılmaktadır. Bu ürünün en büyük etkisi saçları daha hızlı sürede uzatabilmeye yardımcı olmasıdır. Bunun dışında saç sağlığı için de son derece etkili bir üründür.

Çam terebentin yağı saça nasıl uygulamalıdır?

Bir bireyin ciddi bir uzman hekimin kontrolünü gerektirecek derecede saçlarıyla ilgili bir problemi olmadıkça, çam terebentin yağı normal şartlarda saç sağlığı için rahatlıkla kullanılabilecek doğal bir üründür.

cam-terebentini-faydalari

Alerjen özellik ortaya çıkartıp çıkartmayacağını anlamak için de öncelikle çok küçük bir bölümde denemeniz, herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı olmadığına emin olduğunuzda ise tamamen bütün saç yapınızın üzerinde uygulamanız uygun olmaktadır.

Ayrıca çam terebentin yağının yakıcı bir etkisi de olduğundan asla göz çevresiyle ya da göz yapısıyla direkt olarak temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Çam terebentininin uygulanma aşamasında mevcut olarak kullandığınız şampuanınızın içerisine en az 20, en fazla 25 damlalık bir çam terebentin yağı eklemesi yaptıktan sonra bu yağın şampuanla iyice karışmasını sağlayın. Üstelik bu yöntem, saçlara etki etmesi adına en uygun yöntem olarak bilinmektedir.

cam-terebentin-yaginin-yararlari

Çam terebentin yağının yararları nelerdir?

Saç yapısında kökleri çok iyi derecede besleyen ve yıpranmış saç köklerini başarıyla onarabilen bir ürün olan çam terebenti, sağlıklı saçlara kavuşmamızı sağlarken bir yandan da parlak ve güçlü saçlarımızın olmasına da yardımcı olur.

Bu ürünün en büyük faydası bireyin doğru şekilde kullanımına ve düzenli bir şekilde kullanımına dikkat ettiği taktirde gerçek anlamda çok sağlıklı saçlar ortaya çıkartabilmesidir.

Çam terebentininin saç bakımında en çok etki gösterebildiği yerler saç dipleridir. Dip kısımlarda bulunan deri problemlerine ya da çoğu bireyin ciddi anlamda şikayetçi olduğu kepek probleminin önüne geçebilmektedir. Bu etkisinin de paragrafın başında bahsettiğimiz gibi düzenli kullanım sayesinde olduğunu unutmamak gereklidir.

cam-terebentin-yagi-nasil-kullanilir

Çam terebentin yağının saç diplerini beslediği göz önünde bulundurulursa, ciddi anlamda bir saç uzatıcı ürün olduğunu da göz ardı etmemek gerekmektedir. Eğer saçlarınızda uzun zamandır gözlemlemekte olduğunuz yavaş uzama gibi bir problem varsa, çam terebentin yağı kullanarak normalden çok daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak çam terebentin yağının saçlardaki koparak dökülme sorununa da pozitif bir etki yarattığını söylemek mümkündür. Yani sık sık boya uygulaması gören, sık sık ısıtıcı aletlerle şekil verdirme işlemi uygulanan saç yapıları gibi saçlara çam terebentin yağı uygulaması yapılırsa, bu tip saç tiplerinde koparak dökülme sorununun kısa sürede halledileceği görülecektir.

cam-agacinin-yagi

Çam terebentin yağı kullanılan tarifler

Çam terebentini ve badem yağı karışımı : Bir şişenin içerisinde ikisinden de eşit miktarda olacak şekilde çam terebentin yağı ve badem yağı eklenilmektedir. Sonrasında bu malzemeyi tüm saçınıza sürerek, saç diplerinize uygulamanızda ise dip bölgelere masaj yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Saçınıza uygulama işlemi bittikten sonra saçlarınızı bir havlu yardımıyla sararak 2 saat kadar bir süreçle beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Bu uygulamayı aylık bazda iki ya da üç kere yapmanız yeterli olacaktır.

Badem yağı, çam terebentin yağı, ceviz yağı ve fındık yağı karışımı : Bu dört çeşit yağı yine bir şişenin içerisinde iyice karıştırdıktan sonra tüm saçınıza uygulayıp iki saatlik bir süreçte saçınızı havluyla sararak uyguladıktan sonra ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız