Cilt Bakımı Ve Güzellik
C vitaminli yiyecekler

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini vücutta depolanmaz ve idrar ya da ter yolu ile dışarıya atılır. Suda çözünen c vitamini her gün düzenli olarak alınması gerekiyor. Deri, bağ dokusunun yenilenmesi, kolajen üretimi, bağışıklık sistemi ve kıkırdak gelişimi için çok önemlidir. C vitamini eksikliği sonucunda diş etleri, vücuttaki yaralar, saçlar ve cilt hasar görür. C vitamini hangi besinlerde bulunur makalemizde.

 

C Vitamini Bulunan Besinler

Greyfurt

Greyfurtta yüksek oranda c vitamini bulunur. Günde 1 tane greyfurt yiyerek vücudunuzun ihtiyacı olan c vitaminin yarısından fazlasını karşılarsınız.

 

Çilek

7 gram olan 1 çilek günlük ihtiyacımız olan c vitaminin %7 sini karşılamaktadır. Yani 14 tane yenen çilek c vitamini ihtiyacının tamamını karşılar. Çilekte bulunan folat, potasyum ve manganez de vücut için oldukça faydalıdır.

 

Karnabahar

C vitamini barındıran karnabaharda K vitamini, çinko, B6 vitamini, demir, folat, potasyum, kalsiyum ve fosfor barındırır. 100 gramlık karnabaharda % 77 c vitamini bulunur.

 

Papaya

Çok sık tezgahlarda rastlamadığımız papaya oldukça lüks bir meyvedir. 1 tane yenilen papaya c vitamini ihtiyacının fazlasını karşılamaktadır. Şeker içeren meyveyi insülin rahatsızlığı tüketmeden önce doktora danışmalıdır.

 

Kavun

Günlük c vitamini ihtiyacının %60’ını karşılayan kavundan 100 gram yemek yeterlidir. Yine papaya gibi şekerli bir meyve olan kavunu yemeden önce doktora danışmak gerekiyor. Kavunda aynı zamanda folat, potasyum, b6 vitamini, a vitamini ve besin lifi bulunuyor.

 

Portakal

Kış aylarının şifası olarak gösterilen portakal c vitamini deposu. Günde 1 tane yediğiniz portakalda günlük ihtiyacınız olan c vitamini yeterli derecede bulunuyor. mide rahatsızlıkları bulunan kişilerin daha dikkatli yemesi gereken portakalı yemeden önce mide koruyucu kullanmalısınız.

 

Kivi

Günde 1 tane yenilen kivi c vitamini ihtiyacının tamamından fazlasını karşılar. K vitamini, bakır c vitamini, potasyum, besin lifi ve e vitamini içermektedir.

 

Acı Biber ( Kırmızı ve Yeşil )

240 mg c vitamini içeren biberden 100 gram yemeniz yeterlidir. 100 gram yenilen acı biber günlük ihtiyacınız olan c vitamininin 4 katını karşılar. Yani günde 1 tane acı biber yemek yeterlidir. İçerisinde K vitamini, bakır, C vitamini, A vitamini, magnezyum, fosfor, bakır ve potasyum bulunur.

 

Brokoli

Haşlanarak veya buharda pişirilerek yenmesi gereken brokoli bu şekilde vitaminini kaybetmeden yenilebilir. 100 gram çiğ brokoli yiyerek c vitamini ihtiyacınızın tamamından fazlasını almış olursunuz.

 

Dolmalık Biber

1 tane dolmalık biber yiyerek günlük ihtiyacınız olan c vitaminini fazlası ile karşılamış olursunuz. Dolmalık biberin sarı, kırmızı veya yeşil olması vitamin değerini düşürmemektedir. Dolmalık biberde aynı zamanda manganez, A vitamini, potasyum, K vitamini ve B 6 vitamini bulunmaktadır.

 

Taze Baharatlar

Maydanoz ve kekikte c vitamini bulunduran besinlerdir. 1 yemek kaşığı maydanozda %8 c vitamini karşılanırken %2 ‘de 1 çay kaşığı kekik yiyerek almış olursunuz.

 

Yazar: Tarih: 7 Ocak 2015 - 8:00:44 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler, Diyet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,