Cilt Bakımı Ve Güzellik
buzun-cilde-faydalari

Buzun cilde olan yararları

Soğuk tedavi türlerinden biri olan buz uygulaması, pek çok konuda kadınlara kolaylık sağlayıp daha doğal ve sağlıklı sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

cilde-buz-uygulamasi

Sağladığı pek çok faydanın yanında aynı zamanda bireydeki günlük koşullardan kaynaklı stres faktörünü ve yorgunluk faktörünü de büyük oranda yok edebilen buz; metabolizmal gücü de arttırarak daha canlı bir bünyeye sahip olmamızda aktif rol oynamaktadır.

buzun-cilde-sagladigi-faydalar

Bu noktada da buzun cilde faydalarından olan cilt gerginliği, cilt kaslarının güçlendirilmesi, derideki şişmelerin yok edilmesi, derideki çökmüş noktaların tedavi edilmesi ve genişlemiş gözeneklerin sıkılaştırılması gibi pek çok durumdan faydalanabilmeniz olası duruma gelmektedir.

yuzde-buz-uygulama-yontemleri

Buzun sağlık problemlerine etkisi

Bu saydığımız faydaların dışında cilde ve vücuda buz uygulanması baş ağrılarının giderilmesi, eklem ağrılarının giderilmesi ve saç problemlerinin giderilmesi gibi pek çok alanda yine bünyeye fayda sağlamaktadır.

Sonuç olarak, cilt güzelliği için kullanılan ürünlerde tercihlerin yavaş yavaş kimyasal ürünlerden doğal ürünlere kaydığı şu dönemlerde; doğal ürünlerden en yararlılarından biri olan buzun kullanılan ürünlerin listesinde en üst sıralarda olması mümkün bir tercih sebebidir.

goz-cevresine-buz-uygulamasi

Buzun faydaları ya da zararları neye bağlıdır?

Özellikle beyaz tenli bireylerin ve damar yapısı cilt yüzeyine çok yakın olan bireylerin buzu korunmasız bir şekilde direkt olarak ciltlerine uygulamaları, cilt yapılarında bir takım kızarıklıklara, tahrişlere ve kılcal damar fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle cilde buz uygulaması aşamasında mutlaka buz parçalarını ince bir tülbente sarıp o şekilde cilde nüfus ettirmek en garanti faydayı sizlere sağlayacaktır.

yuz-bolgesine-buz-kompresi

Yüz bölgesine buz nasıl uygulanmalıdır?

Az önce bahsettiğimiz ince bir tülbente sarıp yüze buz uygulaması yapmanın dışında, buzun cilt sağlığı için kullanıldığı pek çok alan, yöntem ve kür bulunmaktadır. Bu uygulamalardan en çok bilinen ve kullanılanlar ise şöyledir;

Cilt toniği olarak buzdan yararlanmak istiyorsanız, bir kalp buzu makyaj yapmadan önce ince bir beze sararak cildinize makyaj yaparak sürmeniz gerekmektedir. Bu işlem cildinizdeki gözenekleri sıkılaştıracağından, makyajınızın daha pürüzsüz bir hal almasını sağlayacaktır.

vucuda-buz-uygulamasi

Ciltteki iltihaplanmaların önüne buz uygulamasıyla geçmek mümkündür.  Cilt yapınızda bir sivilcelenme probleminiz varsa, yüze buz sürmek sivilce sorununuzun önüne geçerek akne probleminizden en kısa sürede kurtulmanızı sağlamaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek koşul, buz küpünü sivilce kızarıklığı oluşan bölgenin üzerine tutmaktır.

cilde-buz-etkisi

Göz kapaklarınızın düşüklüğünden şikayet ediyorsanız ya da göz çevrenizde bir takım çöküklükleriniz bulunuyorsa, bu rahatsız edici görüntünüzden kurtulmanız için size yardımcı olucak doğal ürünlerden ilki buzdur. Bu amaç uğruna yapacağınız maskede yer alacak malzemeler ve maskenin hazırlanışı ise şu şekildedir;

 • Malzemeler
 • Bir kalıp önceden dondurulmuş yeşil çay katkılı buz küpü
 • Bir tatlı kaşığı miktarında krema

yuzde-buz-gezdirmenin-faydasi

 • Çok az miktarda doğal zeytinyağı
 • Bir adet limonun suyu
 • Bir çay bardağı miktarında süt
 • Hazırlanışı
 • Limon suyunu ve kremayı ilk olarak bir kapta karıştırdıktan sonra, bu malzemeyi göz çevrenize sürerek yarım saat boyunca beklemeye alabilirsiniz. Daha sonrasında bu malzemeyi göz çevrenizden sütten yardım alarak temizleyin.

buzun-yuzdeki-cilde-etkisi

 • Bu işlem de bittikten sonra yeşil çay aromalı buz küpüyle göz çevrenize dairesel hareketlerle masaj yapın. En sonunda da bir pamuk yardımıyla elinizdeki doğal zeytinyağını gözünüzün etrafına sürerek masaj uygulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamayla birlikte hem sütlü buzun cilde faydalarından yararlanabilecek hem de göz düşüklüklerinizden kurtulabileceksiniz.

Göz yapınızdaki bir önceki günden ve geceden kalma durumunun ibaresi olan yorgunluk ve şişkinlik görüntüsünü yok etmek adına, yine buz kalıbının içerisine yeşil çay dökerek donmasını sağlayın ve dondurduğunuz bu kalıpları gözlerinizdeki şişkinlik oluşmuş bölgelere masaj yaparak sürün.

buzun-cilt-sagligina-etkisi

Saç dökülmesine etkili çözümlerden biri de saç köklerine buz uygulamasıdır. Uzmanların görüşüne göre saç köklerine yapılan soğuk kompres, saç derisindeki damarların büzülmesine neden olduğundan saç köklerinin canlanmasına katkı gösterdiği de ortaya çıkartılmıştır.

Bunun için özellikle dökülen saçların yerine getirilmesi adına sıfır dereceden çıkardığınıza emin olduğunuz buz kalıplarını buz torbasına koyarak kafanıza bir bütün olarak yerleştirmeniz yeterlidir.

buzla-yapilan-dogal-bakim

Boyun bölgesiyle birlikte bağlantılı olduğu yüz çevresini de daha diri yapıda tutmak adına buzdan yararlanılabilmektedir. Bunun için büyük kalıp bir buzu 10 adet küçük buz parçası kalıbı haline getirdikten sonra, bir plastik kılıfın içine koyarak yüzünüzde ve boyun bölgenizde gezdirmeye başlayın. Bu işlemi aralıklarla buzlar tamamen eriyene kadar yapmaya devam edin.

Bazı bireylerin beyaz ten sevmesi nedeniyle, özellikle yazın oluşan bronzluklarından ve tende oluşan güneş lekelerinden kurtulmak adına yapacakları doğal uygulamalardan biri de buz uygulamasıdır. Bu tip bir amaç için yapılması gereken en basit tarif ve malzemeler şu şekildedir;

yuze-buz-kompresi

 • Malzemeler
 • İki yemek kaşığı miktarında lor peyniri
 • Üç yemek kaşığı miktarında püre haline getirilmiş yulaf ezmesi
 • İçerisine buz katılmış yeterli miktarda su
 • Yarım su bardağı miktarında domates suyu

agrili-bolgeye-buz-kompresi

 • Hazırlanışı
 • Buzlu suyun dışındaki tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize sürerek yarım saat beklemeniz gerekmektedir. Yarım saatlik süre dolunca da bu maskeyi buzlu su yardımıyla tüm cildinizden arındırmanız yeterlidir. Düzenli olarak haftada bir bu işlemi uyguladıktan sonra cildinizin daha beyaz renkli ve daha canlı bir görünüme ulaşması muhtemeldir.

cilde-buzla-dogal-tedavi

Baş ağrısı problemleri için de oldukça etkili olan buz uygulamasında, herhangi bir baş ağrısı durumunda bir poşetin içerisine su doldurup ardından ince bir bez yardımıyla bu buzları ağrı çeken bölgenize kompres yaparak uygulayın. Bu uygulama sayesinde hassas sinirlerin yarattığı baş ağrısı, sinirlerin uyuşturulmasıyla birlikte ortadan kalkacaktır.

Özellikle yüzündeki tüylenme probleminden şikayetçi olan kadınlar için işe yarayan bu uygulama, bu problemin ortadan kaldırılması adına oldukça etkili olan bir uygulamadır.

neden-cilde-buz-surulur

Hem tüy halindeki hem de kıl halindeki istenmeyen durumlar için yüze yapılacak uzun süreli buz kompresi, uzun vadede kılların köklerini öldürerek yüzdeki tüylenme ve kıllanma oranında ciddi bir azalma sağlayacaktır.

Sodalı buzun cilde faydaları da gündeme geldiğinde, bir şişe sodayı buz kalıbında dondurarak bahsedilen faydalardan yararlanmanız mümkün olmaktadır. Donmuş sodanın buz halini cildinizde gezdirerek daha sıkı ve daha genç görünümlü bir cilt yapısı elde etmeniz mümkündür.

cilde-buz-nicin-surulur

Cildinizin daha parlak görünmesi adına öncelikle iki tane salatalığı püre haline getirdikten sonra, bir çay fincanı limon suyunu da bu malzemenin içerisine katarak buz kalıplarına dökün. Dondurduğunuz malzemeyi her sabah uyandıktan sonra cildinizde dairesel hareketlerle gezdirin. Toksinlerin atılmasına yardımcı olan bu uygulama dolayısıyla parlaklık da sağlamaktadır

Cildinizde doğal olarak bronzluk etkisi yaratmak isterseniz, buz yardımıyla hazırlayacağınız bir kür daha size yardımcı olabilmektedir.

buzun-ciltte-yatistirici-etkisi

İki adet havucu püre haline getirdikten sonra bir çay fincanı miktarında sütü de malzemenin üzerine ekleyerek karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Bu karışımı 1 saatlik süreyle yüzünüzde tutun. Son olarak da bir litre suyun içerisine bol miktarda buz ekleyerek bu buzlu suyla yüzünüzü temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Dudak çevresindeki morluklardan ve dudak lekelenmelerinden şikayetçi olan bireyler için bir yemek kaşığı miktarındaki badem püresini, bir tatlı kaşığı miktarındaki sandal ağacı şurubunu ve yarım çay kaşığı sütü karıştırdıktan sonra dudak çevresine bu karışım bitene kadar masaj yapıp ardından bol buzlu suyla yıkamak yeterli olacaktır

cilde-buzla-yapilan-bakim

Vücudunu daha dinç ve daha genç bir yapıya ulaştırmak isteyen bireylere öncelikli olarak yapmaları gereken doğal yöntem olarak her banyodan çıktıklarında kan dolaşımlarını hızlandırmak için bir buz kompresi yapmaları önerilmektedir. Bu hızlandırmayı yaparken aynı zamanda dinç görünüm adına yapılması gereken karışımın malzemeleri ve hazırlanışı da şu şekildedir;

 • Malzemeler
 • Yarım litre miktarında su

buz-kullanilan-dogal-tarifler

 • Bir limonun suyu
 • Bir kahve fincanı miktarında süt
 • Hazırlanışı

Bahsedilen malzemeleri birbirine karıştırdıktan sonra buz kalıbına tüm malzemeyi boşaltarak donması için buzluğa kaldırın. Donan karışımı duştan çıktıktan sonra vücudunuza masaj yapacak şekilde her bölgenizde gezdirin. Bu uygulamayı haftada 1 kez uygulamanız yeterli bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız