Cilt Bakımı Ve Güzellik
Burundaki Gözeneklerin Kapanması için Yapılması Gerekenler

Burundaki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Burundaki gözenekleri kapama: Burunda oluşan geniş gözenekler dış görünüşü oldukça etkiliyor. Yağlı ciltlerin sıkça karşılaştığı geniş gözenekler bazen diğer cilt yapılarında da görülebilir. Yağlı ciltlerde kırışma görülmese de oluşan sivilce ve lekelenme durumu kişiyi mutsuz edebiliyor.

Bu gözeneklerin kapanması için tavsiyelerde bulunacağız fakat gözeneklerin başınıza hiç dert olmaması için yapacağınız ilk iş sabah –  akşam cildi sürekli temizlemek.

Burundaki Gözenekler için Maske

  • 1 çorba kaşığı limon
  • 1 adet yumurtanın beyazı

Hazırlanışı: Malzemeleri iyice çırpın, malzemeler karışınca karışımı yüzünüze özellikle burun çevrenize sürün, Yüzünüz iyice gerildiğinde maskeyi temizleyebilirsiniz. Çok fazla gözenek problemi olanlar haftada 2 kez, diğer kişiler haftada 1 defa bu maskeyi yapabilir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Kür Tarifi

  • 1 kaşık ısırgan yaprağı
  • 1 kaşık kekik
  • 1 bardak su

Hazırlanışı: Su kaynatılır ve malzemeler ilave edilerek demlenir. Hazırlanan karışım 1 hafta boyunca her sabah ve akşam pamuk yardımıyla cilde sürülür.

Burundaki Gözenekleri Kapamak için Yapılması Gerekenler

Buhar Banyosu Yapın

Geniş gözeneklerin temizlenmesini sağlayan en iyi yöntem cilde buhar uygulamaktır. Bunun için banyoda sıcak suyu açıp buharlı ortamda durarak cilt gözeneklerini açabilirsiniz. Sıcak su ile duş almak size göre değilse sadece sıcak su ile yüzünüze buhar uygulayabilirsiniz. Buhar uygulamasından sonra cilt gözenekleri açılır ve temizleme daha etkili olur.

Yüz Yıkama Jeli veya Temizleme Sütü Kullanımını İhmal Etmeyin

Cildinizin derinlemesine temizlenmesi için yüz yıkama jeli veya temizleme sütü edinmelisiniz. Alacağınız yüz temizleme ürünlerinin alkol içermemesine, kaliteli olmasına ve cildi kurutmamasına dikkat ederek satın alın. Eğer temizleme jel veya sütünüz peeling etkili ise cildinize fazla bastırmadan ürünü uygulayın ve ardından cildinizi bol su ile temizleyin.

Kozmetik Reyonları

Kozmetik dükkanlarında bulunan gözenek temizleyici kremler veya ürünlerde satın alabilirsiniz. Kısa zamanda etkili temizlik sağlamasa da kaliteli olanlar oldukça işe yarıyor.

Soğuk Su Kompresi

Burun gözeneklerini küçültmede hızlı ve etkili bir yöntem arıyorsanız buz kompresini deneyebilirsiniz. Buz küplerini soğuk suya atın ve 2 dakika bekletin her sabah soğuk buzlu su ile yüzünüzü yıkayın. Sıcak su gözenekleri genişletirken soğuk su gözeneklerin küçülmesini sağlar.

Gözenekleriniz Kapanmıyorsa Cilt Doktoruna Görünün

Kendi başınıza evde bunları temizlemek oldukça zor bir işlemdir. Bunun için öncelikle bir cilt uzmanına giderek gözeneklerinizi temizletmelisiniz. Gözenekler temizlendikten sonra kendi temizleme yöntemlerinizi uygulayarak gözeneklerin tekrar tıkanmasını önlemelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Gamze diyor ki:

    bence ımex diye akne merhemi var ben onu ilk sürüşümde kırmızı sivilceyi 1 haftadır geçmeyen sivilceyi ilk kullanışta kuruttu herkese tavsiye edrm şimdi sivilce yok yüzümde çok mutluyum

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız