Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Neler Yapılmalı ?

Burun şeklindeki bozukluklar oldukça moral bozucudur. Burun yapısı düzgün olmayan insanlar; hayatlarının her döneminde bunu kendilerine sorun yaparlar. Bu sorundan kurtulmak için buruna estetik ameliyat yapılabilir.

Burun Ameliyatı öncesi

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin genellikle burundaki kemik yapıları çok bozuktur. Kemerli burun diye tabir edilen; burun yapısına sahiptirler. Burun estetiği olmak isteyen insanlar özel bir klinikten randevu alarak; bütün ayrıntıları ile ameliyat şeklini konuşmalıdırlar. İstedikleri burun yapısının şeklini anlatıp; detaylı bilgi almaları gerekir. Çünkü bu bir nevi ameliyattır. Ameliyat sonrasında; burnundan memnun kalmayan kişiler için geriye dönüşü çok zor olan süreçler doğabilir.

Burun yapısına karar verildikten sonra; anestezi veya lokal olmak üzere işlem uygulanabilir. Daha çok anestezi yolu ile ameliyat olunması tercih edilir. Burundaki yapı; kemiklerden ve kıkırdak yapıdan oluşur. Ameliyat esnasında kemikler kırılarak; gereken yerlere kıkırdak ilavesi yapılır. Burun ameliyatı riskli bir süreçtir. Çoğu zaman tavsiye edilmese de estetik açıdan birçok kişi bu ameliyatı talep eder.

Burun estetiğini çok küçük yaştaki kişilerin yaptırması hiçbir zaman tavsiye edilmez. Çünkü karakter yapısı belli bir yaştan sonra değişir. Pişman olunmaması açısından; uzman doktorlar tekrar tekrar düşünmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Bu yüzden bu estetik ameliyat için yaklaşık bir sene kadar düşünmelisiniz. Sonradan pişman olacağınız bir burun ameliyatı sizi de mutsuz edecektir.

Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyatı oldunuz şimdi iyileşme ve burun yapısının oturma süreci peki bu süreçte neleri yapacak ve neleri yapmayacaksınız;

 1. İlk hafta burun deliklerinizden kırmızı renkli sıvı gelebilir panik yapmayın.
 2. Burun ameliyatı sonrasındaki süreç biraz zorlu geçer. Yüz kısmının bazı bölgelerinde morluklar ve şişlik gibi ters tepkiler görülebilir Bunu geçirmek için başınız yukarıda yatmalısınız.
 3. Bazı hastalar ağrılı süreç geçirdikleri için; ağrı kesici gibi ilaçlar kullanabilirler. Kendinizi iyi hissediyorsanız dışarı çıkabilirsiniz.
 4. Doktorlar tarafından tavsiye edilmedikçe Yüzünüze buz sürmeyin.
 5. Lütfen doktorunuz aksini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat sonra mutlaka duşunuzu alın. Suyun çok sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan daha soğuk olmasına dikkat edin. Sabun ve şampuan kullanın. Burun ateline su değmesinde hiçbir sakınca yoktur. Duştan sonra havlu ile minik dokunuşlar yaparak kurulayabilir veya saç kurutma makinesiyle atelinizi kurutabilirsiniz.
 6. Burun temizliğinizi yaparken önce size verilen spreyle burun içinizi yıkayın. Ardından kremle doktorunuzun burnunuzda gösterdiği dikiş yerlerini kulak çubuğuyla yağlayın. Lütfen doktorunuz size söylemeden kulak çubuğuyla burnunuzun dip taraflarını temizlemeyin.
 7. Hapşırmak burnunuza zarar vermez. Ancak burun kanamasına neden olabilir. Çok fazla hapşırığınız gelirse gözlerinizi kapatıp başınızı hafifçe öne eğerek ve dilinizi kuvvetlice damağınıza bastırarak hapşırığınızı geçirebilirsiniz. Buna rağmen hapşırık hissi geçmiyorsa ağzınızdan hapşırın.
 8. Ameliyatınızdan sonra 6-8 hafta boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelebilir. Bunları temizlemek için ekstra bir şey yapmayın. Bunlar geldiği sürece krem ve spreyinizi kullanmaya devam edin. Gece yatmadan önce her iki burun deliğinize nohut büyüklüğünde krem sıkıp kuvvetlice içinize doğru çekin. Sabah kalktığınızda burnunuzu sıkmadan hafifçe sümkürerek temizleyin.
 9. Ameliyattan sonra 6-12 hafta koku almanız eskisi gibi olmayabilir. Kendiliğinden normale dönecektir. Ancak çok rahatsız olursanız günde 1-2 kez çekilmiş Türk kahvesi koklama egzersizleri yapabilirsiniz.
 10. 3-6 aya kadar burun deliklerinizde asimetriler, burun ucunda hissizlik, burun kemiğinin çıkartıldığı yerde (burun sırtı ) deri fazlalığı olabilir. Bunlar için gerekli masajları doktorunuza danışın. Lütfen arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın önerdiği değil doktorunuzun önerdiği masajları yapın. Eğer doktorunuz masaj önermediyse bunu unuttuğu için değil ihtiyacınız olmadığı için önermemiştir.
 11. Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda zaman zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma problemi, burun içinde kuruluk, burnunuz sabah kalktığınız zaman şiş ve ucunun hissiz olması görülebilir.Telaşlanılacak bir durum yoktur bu şikayetleriniz zamanla geçecektir.
 12. Güneş gözlüğü veya başka bir gözlük kullanmak için en erken 3. ayda doktorunuza danışın. Ancak bu 3. ayda kullanabilirsiniz anlamına gelmez.
 13. Eğer doktorunuz size aksini söylemezse 2. haftadan sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.
 14. Burnunuza dokunmaktan çekinmeyin. Ameliyattan sonra 3-6 hafta cildinizde sivilceler çıkabilir. Lütfen bunları uygun PH lı sabunlar ve yüz temizleme jelleri ile temizleyin. 3 aydan önce sıkma tarzında cilt bakımı yaptıramazsınız.
 15. Aşırı güneş, hamam, sauna, solarium operasyondan sonraki 3 ay boyunca önerilmez. Dilediğiniz zaman ılık banyo yapmakta sakınca yoktur.
 16. 3 ay boyunca burnunuza sert darbeler almaktan kaçınınız.
 17. Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şekliniz de değişiklikler olacak, burun oturup daha doğal bir hale dönecektir. Özellikle erken dönemde burnunuza yönelik çevrenizin yaptığı yorumlardan etkilenmeyiz. Gönderdiğiniz resimlerle sizde oluşan değişiklik görülecektir.
 18. Yüz yapısı ile oynamak büyük bir risktir. Karşılaşacağınız görüntü tam istediğiniz gibi olmayabilir. Yapılan burun estetiği sonrasında; burnunuzu ilk gördüğünüzde sakın paniğe kapılmayın. Çünkü burnunuz zaman içinde oturur. Yaklaşık bir sene içinde istediğiniz burun şekline kavuşmuş olacaksınız.

Ameliyat sonrası burun yapısının oturması ile birlikte bambaşka bir görünüme sahip olursunuz. Buna alışmanız uzun sürebilir. Kendinizi değişik biri gibi algılayabilirsiniz. Aynadaki farklı görüntü; isteklerinizi karşılamışsa, çok mutlu bir şekilde sosyal hayatınıza daha öz güvenli devam edersiniz.

Estetik Açıdan Tercih Edilen Burun Ameliyatı

Burundaki etleri aldırmak içinde tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda; burundaki et aldırılırken; burun estetiği de yaptırılabilir. Hem sağlık açısından hem de görüntü açısından aynı anda büyük bir değişim içine girebilirsiniz.

Ne konuda olursa olsun; burun estetiği dikkatli ve özenli çalışmalar sonucunda gerçekleştirilmelidir. Gerek hastanın gerekse yapacak doktorun çok bilinçli olması gerekir. Size yeni bir yüz şekli sağlayan estetik ameliyatlar risk içerdiği gibi; bambaşka bir havaya bürünmenizi sağlarlar.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.