Cilt Bakımı Ve Güzellik
steambathlady

Buhar banyosu günümüz hayatında yaygınlaşan buhar odaları sayesinde oldukça yaygın uygulanan bir yöntem olmaya başlamıştır. Hemen hemen her spa merkezinde ya da fitness merkezinde artık buhar odaları mevcuttur.

Bu odalar 40 derece civarında ısıtılır ve su buharı ile nemli tutulur. Saunaya benzer. Buhar banyosu cildi toksinlerden arındırıp kilo vermeye, rahatlamaya, kaslardaki gerginliklerin azalmasına ve cildi yenilemeye kadar birçok faydalı etkiye sahip olsa da aslında zararları da bulunan bir eylemdir.

Buhar banyosunun zararları nelerdir?

1) Eğer su çok sıcaksa, klor gibi bazı kimyasallar cilt tarafından emilir ve bu da vücudumuz için oldukça zararlıdır.

2) Buhar banyosu uygun bir şekilde uygulanmazsa baş ağrısına yol açabilir.

3)  Hamileler, bağışıklık sistemi sorunu olanlar ya da ameliyattan çıkmış ve iyileşme sürecinde olan kişiler için buhar banyosu ve sauna kesinlikle çok zararlıdır.

4) Buhar banyosu aşırı nemli olduğu için buhar odalarında çeşit çeşit bakteri ve mantar yaşamaktadır. Bu da enfeksiyon bulaşması için uygun bir ortamdır. Özellikle ayak mantarı ve vajinal mantar gibi mantar enfeksiyonları bu gibi yerlerde sıklıkla bulaşır. Bu sebeple buhar odasına girerken mutlaka terlik giymek ve otururken altınıza temiz, size ait bir havlu sermek gerekir.

5) Buhar banyosunda sıcaklık 40-44 dereceyi bulabilir, nem seviyesi ise yüzde yüzdür. Eğer dikkatli olunmazsa vücut çok su kaybeder. Bunun için buhar banyosu girmeden önce ve çıktıktan sonra bol bol su içilmelidir. Buhar banyosu 15-20 dakikadan uzun tutulmamalıdır.

6) Astım, koah gibi solunum hastalıkları olanlar, kalp çarpıntısı olanlar, yüksek ya da alçak tansiyonu olanlar, diyabet hastaları ve yaşlılar buhar banyosu yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Buhar odası kan basıncını olumsuz yönde etkileyebilir.

7) Uzun süre buhara maruz kalmak vücut ısısını fazla yükseltecektir ki bu riskli olabilir. Buhar, terlemenize yol açsa da ortamdaki fazla nem yüzünden terleme işlemi olması gerektiği gibi rahat gerçekleşemeyebilir, bu da ter bezlerini tıkayabilir.

8) Buhar banyosunun kalori yaktırdığı söylense de aslında buhar banyosunda yakılan yalnızca çok az bir kaloridir. Kalori yakmak için kasların çalışması gerekir, ısıya maruz kalmak yetmez. Ayrıca buhar banyosundan sonra yaşanan kilo kaybı aslında sıvı kaybıdır, yani yağ ağırlığı azalmaz.

9) Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin buhar banyosu uygulamaması gerekir. Buhar odalarındaki yüksek ısı sperm üretimini azaltabilir, bu da doğurganlık oranının azalması demektir. Bu sebeple çocuk sahibi olmak istenen süreçte buhar banyosu yapılmamalıdır.

Kaynaklar:

https://www.livestrong.com/article/141854-negative-effects-steam-rooms/

https://www.livestrong.com/article/130658-steam-room-disadvantages

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız