Cilt Bakımı Ve Güzellik
bugday-tenliler-icin-sac-renkleri

Buğday tene hangi saç rengi yakışmaktadır?

Vücudumuzun tamamını kaplayan, her bir noktamızı saran çok ince bir örtü olan tenimiz, dış görünüşümüzde yakalayacağımız estetiği oluşturan ana noktalardan biridir. Ten renklerinin çok ana noktalarda birbirinden ayrılmasının sebebi her ten rengi kategorisinin tamamlayıcı unsurlarının birbirinden farklı oluşudur.

Metabolizmada ten rengini oluşturan temel madde renk pigmentleridir. Bu pigmentler doğuştan kazanılır ve ailesel kalıtım yoluyla elde edilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi ten rengi dünyaya gelişimizden itibaren bireyin karakteristik özelliklerini oluşturan ana unsurlardan biri olmaktadır.

Ten renklerini hangi renk saçlar tamamlar?

Bu ten rengini tamamlayıcı unsurlardan biri olan saç rengi de, eğer doğuştan ten rengine uygun olacak şekildeyse ömür boyu bakım yapılarak kullanılabilir; ya da daha uygun ve daha iyi duracağı düşünülen saç rengine saçlar boyatılıp daha iyi bir duruş elde edilebilmektedir.

Buradaki esas amaç, ten rengine uygun doğru saç rengini seçerek görüntü olarak en iyi kıstası yakalamaktır. Temel olarak ten renklerinin ayrıldığı kategoriler; esmer ten, beyaz ten ve buğday tendir. Bu kategorilerin dışında ara ton olarak da kumral, koyu buğday, açık buğday, orta beyaz, çok açık beyaz ya da çok esmer olarak ayırt edilebilecek ten renkleri de mevcuttur.

bugday-teni-tamamlayan-saclar

Eğer doğuştan buğday rengine sahip bir tene sahipseniz, teniniz özellik olarak yaz mevsiminde çok kolaylıkla ve kızarmadan bronzlaşabilmektedir. Ayrıca yüzünüzde göz yapısı ve kaş yapısı da müsait bir durumdaysa, renk olarak çok açık tonlardaki fil dişi sarısı renginin dışında buğday tenlilerin hemen hemen tüm saç renklerini layığıyla taşıdığından söz edebilmek mümkündür.

Aynı şekilde buğday tene makyaj söz konusu olduğunda da; cilt yapısı itibariyle ne çok kuru ne de çok yağlı, duru bir cilt yapısına sahip olan buğday tenlilerin makyaj tercihleri çok aşırı marjinaliteye kaçmayan her türlü renk skalasından seçilebilmektedir.

Saç rengi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Piyasada mevcut halde bulunan her saç renginin, uyumlu ya da uyumsuz olmasına dikkat edilmeden her türlü ten rengine uygulanması mümkün değildir. Her şeyden önce estetikten uzak bir görüntü oluşmasıyla birlikte kişinin çevresinden alacağı bir çok olumsuz geri dönüş de psikolojik olarak bireyi etkileyecektir.

Aynı zamanda yanlış renk tercihleri kadının normal şartlarda sahip olduğu yüz hatlarının güzelliği de kaybolmakta, saç renginin vermiş olduğu rahatsız edici görüntü diğer güzelliklerin önüne geçebilmektedir. Sonuç olarak estetik algısına özen gösteren her kadının, kendi güzellik algısı için yaptığı her girişimden sonra çevresinden alacağı en basit “Çok yakışmış.” yorumunu duymak istemesi gayet doğal bir istektir

bugday-tenli-kadin-saclari

Ten renkleri içerisinde muhtemelen en şanslı olan kadınlar, buğday renk tene sahip olan kadınlardır. Renk tonu olarak ılık bir renk şeklinde anılabilecek buğday ten, her türlü saç renginin belirli kıstaslar göz önüne alınarak uygulanabileceği bir ten rengi çeşididir.

Bu kıstaslara örnek verecek olursak, yüz yapısı olarak sert hatlara sahip olan kadınların saçlarını siyah ya da koyu kestane gibi koyu renklere boyatmasıyla birlikte görüntüleri iyice sertleşecek ve dış görünüş itibariyle soğuk bir görüntü yaratacaklardır.

Buğday tenli kadınlara uygun saç renkleri

Buğday ten rengine sahip kadınların ellerinde bulundurdukları imkanlar bazı durumlarda avantaj gibi olsa da bazı durumlarda da dezavantaj olarak nitelendirilmektedir. Dezavantaj denilen kısım, buğday tenli kadınlar için hangi saç renklerini seçmelisiniz konusunda kararsız kalmalarıdır. Çünkü tercih ettikleri hemen hemen tüm saç renkleri kendilerine yakışacağından, çoğu kadın kararsızlık yaşayıp bir dönemlik gerginlikler içerisinde kalabilmektedirler.

Burada esas olarak dikkat edilmesi gereken nokta, kadınların saçlarını boyatmadan önce görüntülerinde yüz hatlarını mı öncelikli olarak ortaya çıkarmak istediklerine yoksa saç renginin mi daha baskın olmasını istediklerine karar vermeleridir. Bunun kararını kesin ve net olarak belirledikten sonra buğday ten için saç renkleri konusunda da bir çok tercih arasından tercih yapmak daha kolaylaşmaktadır.

bugday-tene-en-cok-giden-saclar

Koyu buğday tene uygun olacak saç renkleri

Ten renginiz tam olarak koyu buğday ten olarak isimlendirilebilecek tonlardaysa, saçlarınıza uygulanabilecek en iyi renkler toprak tonları, koyu kumral renkler, küllü kahve tonları ve çikolata tonlarıdır. Bunun dışında koyu kirli sarı tonu da son zamanlarda sıklıkla tercih edilen renkler arasında yer almaktadır.

Buğday tenlilerin koyu tonuna sahip olan kadınların saç tonlarında kahve tonlarını tercih etmeye karar verirlerse, bu tercihlerini mutlaka orta tonlarda yer alan kahve renklerinden tercih etmelidirler. Aslında boya tercihinde en mantıklısı saçın kendi doğal rengine en yakın rengin seçilmesidir. Böylelikle ifadede çok değişiklik yaşanmasının önüne geçilebilmekte ve daha canlı bir görüntüye sahip olunabilmektedir.

Eğer saç rengi olarak daha sıcak tonlarda bir arayış içerisine girerseniz kendi saç renginizden en az iki ton daha açık bir renk kullanmanız önerilmektedir. Yani düz kahverenginin üzerine bu mantıkla birlikte karamel, çikolata, koyu bal rengi gibi temel açık tonlarla gölge uygulaması da yaptırabilmek mümkündür.

Buğday tenlilere uygun olarak gösterilen fındık kabuğu tonları, bazı kızıl tonları, siyah renk ya da karamelize renkler her zaman uygun olamayabilmektedir. Bu sebeplerin başında yazın buğday tenlerin güneş faktörü sebebiyle daha da kararmaya başlamasıdır. Canlı bir görüntü arayan buğday tenlilerin bu renkleri tercih etmelerinin bronzlaşma sürecinde bir anlamı kalmayacaktır.

bugday-tene-karamel-saclar

Buğday tenli kadınları daha genç gösteren saç renkleri

Buğday tenli kadınların daha dinamik ve daha da önemlisi genç bir görüntüye kavuşmalarını sağlayan renkler, ağırlıklı olarak kestane tonlarıdır. Kestane rengine boyanan saçlar genel anlamda yüz yapısını daha genç gösterebilmektedir. Hatta kestane rengi ve onun tonlarına “genç saç renkleri” de denilebilmektedir. Bununla birlikte boya olduğu daha az anlaşılmakta ve daha doğal bir görünüm sunmaktadır.

Tüm bu anlatılanlarla birlikte, saçınıza uygulanacak saç rengini belirlerken asla tek tercihinizin bulunduğunuz dönemin trend olan renklerinden biri olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun sebebi sırf o sezon moda diye saçınızı boyatacağınız rengin sizin yüzünüzdeki kemik yapısına, cilt tonunuza, kaş renginize ve göz renginize uyum sağlamayabilmesidir. Yani örneğin yüzünüzün tipine ve göz renginize uygun olmayan bir tonda boyattığınız saçlarınız, sizi dış görüntü olarak daha solgun ve daha yaşlı gösterebilmektedir.

Açık buğday ten için saç rengi seçenekleri

Sahip olduğu standartlardaki cilt yapısı parlak ve pürüzsüz olan, kaş yapısı gür olmayan ve renk olarak da çok koyu tonlara sahip olmayan açık buğday tenli kadınların, siyah renkten başlayıp açılarak sarı tonlarına kadar kullanabilecekleri pek çok renk bulunmaktadır.

Kızıl tonlar da açık tenli kadınlara yakışabildiği gibi aynı şekilde buğday tenli, hatta açık buğday tenli kadınlarda da çok güzel görüntüler ortaya çıkartabilmektedir. Hatta açık renk buğday tene sahip olan kadınlar bir yandan da cilt yapısı olarak parlak ve pürüzsüz bir yapıya da sahipse, çok daha dikkat çekici bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken durum, kızılın tonunun çok iyi ayarlanması gerekliliğidir. Yani kadınların kendi evlerinde hazırlamaya karar verdikleri kızıl boyaların tonlarını çok iyi ayarlamaları şarttır.

Bunun için ton durumunu riske atmamak adına özellikle kızıl tondaki boyama işlemlerini profesyonel bir kuaföre gidip en iyi şekilde yaptırmak en mantıklı tercih olarak gözükmektedir. Çünkü bu duruma çok özen gösterilmeyip saçlar olması gereken tondan daha koyu ya da da açık bir kızıl renge boyandığında, kadınların genelinde dış görünüş olarak daha yorgun ya da daha yaşlı bir görüntü oluşabilmektedir.

Açık buğday tenli kadınların yapacakları bir diğer tercih de boyattıkları temel renkler olan karamel tonları, kızıl tonları, sarı tonları, koyu bal rengi tonu ya da kahve tonlarının üzerine gölge şeklinde geçilebilecek sarı renkler, bal rengi, ya da karamel tonları da olabilmektedir. Çok açık, platin denilebilecek renklerde sarılar kullanılmadığı sürece bu tip gölgeli boyamalar çok hoş bir saç tipi ortaya çıkartabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız