Böğürtlen Maskesi ve El Losyonu

İçeriğindeki faydalı kısımlar yüzünden sadece bir besin olarak tüketilmesinden ziyade, kendisinden faydalanılarak harici kullanımlarda da faydası görülebilen bir ürün olarak böğürtlen ele alınabilir. Böğürtlenin yapısında bol miktarda vitamin, mineral ve organik asit bulunmakta; bu içerikler en basiti cilt üzerine uygulandığında oldukça yararlı etkiler sağlamaktadır.

Böğürtlenin genel olarak faydalarına baktığımızda hafızayı güçlendirdiği, ağız içinde çıkan yaralara doğal bir şifa olduğu, ishal olunduğunda çabuk atlatılması için kullanılan bir ürün olduğu gibi durumlar göze çarpmaktadır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde de cildin erken yaşta çökmesini ve yaşlılık izlerini taşımasını da engelleyebilmektedir.

Böğürtlen ile yapılan el losyonu tarifi

Malzemeler :

Bir bardak miktarında  su

Bir miktar kurutulmuş böğürtlen meyvesi çiçeği

Hazırlanışı :

Öncelikle kurutulmuş böğürtlen çiçekleri bir tutam miktarında alınarak, eldeki su kaynatılma aşamasındayken içerisine atılır. Bir süre kaynatıldıktan sonra demlenme aşamasına alınan bu malzeme, tam olarak soğuduktan sonra ellere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bol miktarda C vitamini ve “anti-aging” özelliği barındırdığından gönül rahatlığıyla istenilen zamanda losyon olarak kullanılabilmektedir.

Kuru ciltler için yapılan böğürtlen maskesi tarifi

Malzemeler :

Bir yemek kaşığı miktarında süt

5 adet taze böğürtlen

Hazırlanışı :

Elinizdeki bir yemek kaşığı sütü ufak bir kaba koyduktan sonra, tüm böğürtlenler de bu kaba atılıp sütle beraber iyice vıcıklaşana kadar ezilmelidir. Hazır hale gelen malzeme, özellikle akşamları cildinize hafifçe masaj yaparak sürülmelidir.Tüm cildinize sürdüğünüz bu malzemeyi 20 dakika kadar suratınızda beklettikten sonra, suyla yıkamak yerine bir kağıt havlu yardımıyla silmeniz daha uygun olacaktır. Haftada bir kez uygulamanız önerilen bu maske sonrasında, cildinizdeki kuruluk sorunu rahatlıkla aşılacaktır.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.