Bıttım Sabununun Faydaları

Çitlembik yapraklarının yağından üretilen bir sabun olan bıttım sabunu, ülkemizde daha çok Siirt çevresinde üretilmektedir. Saçlara ve cilt için oldukça yararlı olan bıttım sabunu, sivilce tedavisinde de etkili olarak kullanılmaktadır.

Bıttım Sabununun Faydaları

Ciddi bir deri hastalığı olan sedefin iyileşmesinde bıttım sabunu etkin olarak kullanılmaktadır. Saç derisinde ve ciltte görülen sedef hastalığının hafiflemesi ve kaşıntıların giderilmesinde bıttım sabunu yararlı etkiler göstermektedir.

Ellerde oluşan egzama için bıttım sabunu kullanılabilir. Egzama nedeniyle ellerinde kızarıklık, kaşıntı ve kanama gibi olumsuzluklar görülen kişiler bıttım sabunu ile ellerini yıkayıp kaşıntı ve kızarıklığı giderebilirler.

Bıttım sabunu bacaklardaki varislerin iyileşmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bacakların bıttım sabunuyla masa yaparak sabunlanması varislerin rahatlamasına ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Saçlarında dökülme yaşayan kişiler bıttım sabunu kullanarak saç dökülmesi problemiyle savaşabilirler. Bıttım sabunu kullanımı saç dökülmelerin önüne geçerek saçların yumuşak ve parlak bir hale gelmesini sağlar.

Yüz ve vücutta oluşan sivilcelerin giderilmesinde bıttım sabunu etkilidir. Sivilceleri kurutan sabun, uzun süreli kullanımda tekrar sivilce çıkmasını engeller ve cilt lekelerinin kaybolmasını sağlar.

Saç bakımı konusunda etkili olan bıttım sabunu, saç derisinde meydana gelen egzama, kaşıntı ve kepek oluşumunun önüne geçer. Saçlara yıkadıktan sonra belli bir süre sertlik verebilir. 1 ay gibi kısa bir sürede saçlarınız sabuna uyum sağlayacaktır. Saç derisinin güzel bir şekilde temizlenmesini sağlar.


Yorumlar
  1. AlNa diyor ki:

   merhaba’
   bu sabunu sivilceler icin kullanilirda ardindan nemlendirici sürülüyo mu yoksa sadece yüz yikaniyo mu?

  2. cesur diyor ki:

   hakiki bıttım sabunu
   hakiki bıttım sabunu siirt iline aittir ve hakiki olan bıttım sabununu bulmak oldukça zordur çünkü piyasada bıttım sabunu adı altında yüzlerçe çeşit bıttım sabunu satılmakta ve bunların hemen hemen hiç biri bizlere güven vermiyor. hakiki olan bıttım sabunu siirtte üretiliyor bıttım sabunu alacaksak aktarlardan değilde siirtten almakta her zaman fayda vardır. çünkü siirt bıttım sabunu tamamen katkısız ve el yapımıdır. siirt bıttım sabunu fabrikasyon değildir elle yapılır ve kesimi bile elle yapılır. bıttım sabunu bir şifa kaynağıdır siirt halkı asırlardır siirt bıttım sabunu üretimi yapmaktadır. bıttım sabunun ana hammaddesi menegiç yağıdır bıttım meyvesinin kabuğundan çıkarılan yağdan elde edilmektedir ve bıttım yağının faydaları oldukça fazladır. bıttım sabunu mikrop öldürücü bir sabundur saç ve cilt için çok etkilidir. saç dökülmesi yaşayan bir insan bıttım sabunu kullanırsa saç dökülmesi sorunu tamamen yok olur. saçı güçlendirir ve dökülmelerin önüne geçer uzun ve düzenli kullanımlarda ise saçı beyazlamış bir insanın saçlarına doğal bir güç vererek eski rengine döndürür. bıttım sabunu sivilcelerde etkilidir sivilceli bölge bıttım sabunu ile yıkandığı zaman sivilce yok olur çünkü dediğimiz gibi bıttım sabunu mikrop öldürücü bir sabundur.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.