Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç bakımı için kullanılan bitkisel yağlar

Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel yağlarla saç bakımı yapıldığında saçlarınız daha güçlü, daha sağlıklı ve daha canlı görünecektir. Tek dikkat etmeniz gereken ise verilen bakım yağlarını uygularken masaj yaparak yedirmeniz ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmanızdır.

 

Düzenli uygulanan bitkisel saç bakım yağları saçlarda en az yarım saat bekletilmeli ve mutlaka temiz saçlara uygulanmalıdır. Aksi taktirde istenilen sonuç daha geç alınır.

 

Saç Bakımı için Kullanılan Bitkisel Yağlar

Jojoba Yağı: Saç derisinde problem olanlar, saç derisi kuruyanlar ve çok sık saçlarda pullanma yaşayanlar jojoba yağını saçlarına mutlaka denemelidir. Saçlarda eksik olan sebum maddesini dengeleyen jojoba yağı saç derisini nemlendirirken saçların kuruluktan dolayı koparak dökülmesini de önler.

 

Biberiye Yağı: Bitkisel içerikli şampuanlarda sıkça gördüğümüz biberiye yağı saçların uyarılarak hızlı uzamasını sağlar. Kepek sorunu yaşayanlar içinde önerilen biberiye yağı benmari usulü ılıtılarak saçlara pamuk yardımcı ile yedirilir.

 

Kekik yağı: Kekik yağı yapısı itibari ile saçlara uygulandığında saç derisini uyarır ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Saçların yumuşamasını sağlayan kekik yağı saçlara doğal bir şekilde parlaklık vererek daha canlı görünmesini sağlar.

 

Menekşe Yağı: Saç dökülmelerinin önlenmesinde etkili olan menekşe yağı kuruluktan dolayı nemsiz kalan saçların zengin bir şekilde nemlenmesini sağlar. Saç uçlarının beslenmesini sağlarken koparak dökülmeleri önler.

 

Lavanta yağı: Saç dökülmelerinde tavsiye edilen lavanta yağı özellikle saç derisinin beslenmesinde ve canlanmasında etkilidir. Diğer yağlarla karıştırılarak kullanılması gereken lavanta yağının ne kadar etkili olduğu konusunda kesin bir araştırma yapılmamıştır.

 

Ceviz Yağı: Cevizin kendide, yaprakları da yağı gibi saçlara faydalıdır. Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlayan ceviz yağı saç köklerini ve saç tellerini nemlendirerek kırılmaların azalmasını sağlar.

 

Zeytinyağı: Ananelerimizden beri bildiğimiz zeytinyağının faydaları saçlarda da oldukça fazladır. Saç derisinin yumuşamasını sağlayan zeytinyağı, saç dökülmelerini önler ve saçların derinlemesine nemlenmesini sağlar. Saçlara benmari usulü hazırlanarak uygulandığında etkisi 2 katına çıkar.

 

Çörekotu yağı: Saç tellerini tek tek onarak çörekotu yağı saç dökülmelerini azaltır. Düzenli uygulama sonucunda saçlar canlanır ve tekrar saç telleri gürleşerek daha dolgun bir görünüm alır.

 

Hint yağı: Saçların güçlenmesini sağlayarak boya ve işlem sonucu çabuk yıpranmış saçları toparlar. Sürekli kullanım sonucunda saç dökülmesi durur ve hızlı bir şekilde gürleşme görülür.

 

Sarımsak yağı: Saçların ve kaşların beslenmesini sağlayan sarımsak yağı zeytinyağı ile harmanlanarak saçlara uygulanmalıdır. Saç dökülmesinin ilk kullanımda önlenmesini sağlayan yağ hasar görmüş saçları hızlı bir şekilde toparlar.

 

Okaliptüs yağı: Saç diplerindeki kuruluğun giderilmesinde etkili olan okaliptüs yağı oluşan kepeğin de azalmasında ve zamanla giderilmesine büyük rol oynar. Saç diplerini derinlemesine nemlendirirken saçlara yapışan kiri ve yağı arındırır.

 

Ardıç yağı: Saç derisinde oluşan cilt sorunlarına iyi gelen ardıç yağı antiseptik bir yağdır ve saç derisinin yatışmasını sağlar. Saç derisinde birikmiş fazla yağın giderilmesini sağlayan ardıç yağı saç derisindeki tüm artıkların temizlenmesini sağlayarak saç derisi nefes alır ve saçlar çok daha sağlıklı şekilde uzar.

 

Hindistan cevizi yağı: Yağın içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir saçın ihtiyacı olan tüm minerallerin karşılanmasını sağlar. Çok yıpranmış ve işlem görmüş saçların hızlı şekilde toparlanmasına yardımcı olan yağ acil onarıcı kürler arasındadır.

 

Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı Tarifi

  • Lavanta yağı ( 3 damla )
  • Hindistan cevizi yağı ( 1 tatlı kaşığı )
  • Menekşe yağı ( 3 damla )
  • Biberiye yağı ( 2 damla )
  • Jojoba yağı ( yarım çay kaşığı )
  • Zeytinyağı ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı: Yağların hepsini cam bir kaseye alıp benmari usulü ılıtın ve saç diplerinize masaj yaparak 5 dakika boyunca yedirin. Tüm saça karışımı yedirdikten sonra saçlarınızı bone ile sararak üzerinden nemli sıcak bir havlu ile sardırın. 2 saat bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile şampuanlayarak temizleyin. 3 günde 1 saçlara uygulandığında hızlı bir şekilde saçların toparlanmasını sağlar.

 

Yazar: Tarih: 12 Mayıs 2015 - 8:00:01 Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler, Saç Bakımı, Saç Bakımı Hakkında
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,