Cilt Bakımı Ve Güzellik
Bit Neden ve nasıl oluşur? Nasıl tedavi edilir? Bit temizleme yöntemleri ve bilinmesi gerekenler.

Bit Tedavisi

Bit Tedavisi: Bit Temiz veya kirli saç ayırt etmez kafa derisinde oluştuğunda kurtulmak oldukça zordur. Kişiden kişiye geçen ve temizlenmez ise hızla çoğalan bit için tüm bit tedavisi yöntemleri, bit çeşitleri ve bitten kurtulmanın yolları.

 

Kaç Çeşit Bit Vardır?

2 çeşit bit vardır. Biri giyim eşyalarında bulunan bitler diğeri de kafada oluşan bitler. Giyim biti çok fazla görülmemekle birlikte kafa biti şapkadan, taraktan ve yorgandan bulaşma şansı çok azdır. En fazla o anda bereye yumurtasını bırakmış ve yeni bit oluşmuş olması gerekir. Yinede bit şüphesi var ise bu durumda kıyafetler ve başınızı koyacağınız yerler hijyenik şekilde temizlenmelidir.

 

Bit Nasıl Bulaşır?

Çevrenizde bulunana aile, dost, arkadaş veya çocuğunuzda bit varsa tokalaşma, öpüşme veya yan yana durma yolu ile bit kolayca size geçebilir. Sadece size değil o ortamda bulunan herkesin bitlenmesi kaçınılmaz bir sondur.

 

Kafa Biti Herkesi İlgilendirir

Erkek veya kadın illaki bir kere bitlenmiştir. Bitin temizlikle alakalı olmadığını öncelikle belirtelim. Bu yüzden kendinizi temiz hissetmeme korkunuzu bırakın. Saçların her gün düzenli olarak yıkanması bitlerin sizden uzak durmasını sağlamaz. Bitin çoğalması ve sürekli olarak bulaşması tamamen bilgisizlikle alakalı bir durumdur.

 

Bit Nasıl Temizlenir?

 1. Yeterince özen göstermenize rağmen bitlenme sorunu yaşıyorsanız en kısa zamanda çözüm yolunu aramalısınız. Öncelikle kulak arkaları ve ense kısmında bitlenme çok görülür. Kafa sürekli kaşınır ve bitler kafa derisindeki kanı sürekli emer. Kafa derisinde en sıcak yerler bitin üremesi için en güvenli bölgelerdir.
 2. Saçları kontrol altına almak için büyüteci elinize alıp bitleri kontrol etmelisiniz. Kafa derisinde gezinen bitler ve saç tellerine yapışan sirkeler bir tane bile kalmayıncaya kadar tek tek temizlenmelidir.
 3. Sirkeler saça yapışarak damla şeklinde sıra sıra dizim şeklinde oluşur. Ne tarağa yapışırlar ne de temizlenerek giderler. Saçlarınızı bit ve sirkelerden iyice arındırdığınıza emin olsanız da birkaç hafta sonra saçlarda sirkeye rastlayabilirsiniz. Saç uzadıkça sirkede aynı saçla birlikte kafa derisinden uzaklaşır.
 4. Saçlarınızı sirkeli su ile birkaç kez yıkanmalı her yıkama sonrası eczaneden alınan bit tarağı ile saçlar taranarak temizlenmelidir. Bit ayıklanıncaya kadar gün aşırı uygulanması gerekir.

 

Eczaneler

Kafa bitleri için bir doktora giderek yazacağı ilaçlar alınır ve saçlara düzenli olarak uygulanır. Genellikle böcek öldürücü ilaçlar da denilen bu ilaçlar ile kafa bitlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu ilaçları uyguladığınızda bütün bitler ölse ve kafa derisi temizlense de yumurtalar hala yaşayacağı için 1 hafta sonra aynı ilacı tekrar uygulayarak sonuç kesinlik kazandırılmalıdır.

 

Eczanelerde aynı zamanda bit şampuanları ve bit tarakları da bulunmaktadır. Bunlardan satın alarak bit tedavinizin kesin sonuç vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Bit Tedavisi için Uygulanması Gerekenler

 1. Eczaneden temin edebileceğiniz ilaç ile bitlerden kurtulmak gerekir.
 2. Eğer küçük çocuklar, hamile anneler veya ciddi rahatsızlığı olanlarda bit sorunu var ise mutlaka ilaç almadan doktora danışılmalıdır.
 3. Alınan ilaç yöntemleri iyice okunacak ve uygulama yazan yöntemlere uygun yapılacaktır.
 4. Kısa olan saçlarda bitten kurtulmak veya biti temizlemek çok daha basittir.
 5. Saçlarınıza evde doğal yöntemler uyguladınız veya eczaneden ilaç alıp kullandınız en son saçlarınızı duşta yıkayacakken mutlaka sirkeli su ile saçlar tekrar yıkanmalıdır.
 6. Saçlar ilaçlanıp yıkandıktan sonra yine eczaneden temin edeceğiniz bit tarağı ile önünüze bir tülbent veya havlu sererek saçlarınızı taramalısınız.
 7. Bitler ilaç yüzünden uyuşmuş olacak ve tülbentin üzerine tek tek dökülecektir.
 8. Dökülen her biti tekrar öldürmek de fayda vardır.
 9. Saçlarınızı taradıktan sonra bir tanıdığınızdan rica edip saçlarınızı tekrar kontrol etmesini istemelisiniz.

 

Tekrar Bitlenmemek İçin Neler Yapılmalı?

 • Saçlarınız kirli ve yağlı ise bit ilacının etkisi yarı yarıya azalacaktır.
 • Saçlarınıza bit ilaçlarınızı uygulamadan önce saçlarınızı temizlemelisiniz.
 • Bit ilaçlarını mutlaka kuru saçlara uygulamalısınız. Islak saç bit ilacının etkisini azaltacaktır.
 • Tekrar bitlenmek istemiyorsanız bit tedavisinden 1 hafta sonra tekrar bit ilacı tekrar kullanılarak kafa derisi kontrol edilmelidir.
 • Evde bitlenme tek kişide görülse bile bit ilacı ve bit şampuanı tüm ev halkı tarafından kullanılmalıdır.
 • Okuldan bit bulaştı ise öğretmen uyarılmalı ve bu konuda her veli bilgilendirilmelidir.

 

Yazar: Tarih: 2 Şubat 2015 - 8:00:38 Kategori: Saç Bakımı, Saç Problemleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,