Cilt Bakımı Ve Güzellik
bb-krem-nedir-fiyatlari

BB krem hakkında bilgi

Açılım olarak “Beauty Balm” (güzellik kremi anlamına gelmektedir) ya da “Blemish Balm” (kusur kapatıcı krem anlamına gelmektedir) olarak geçen BB krem; günlük olarak yüzüne makyaj uygulamak durumunda olan kadınların, her gün daha ağır ve yoğun yapılı ürünler kullanmak yerine daha hafif ve daha cilde dost ürünler kullanmayı tercih etmesi durumunda, kullanılacak en uygun ürün olarak gösterilmektedir.

bb-kremler

Normal şartlarda pek çok markanın piyasaya sürdüğü pek çok farklı ürünün ortak özelliği, ağır bir yapıya ve daha ağır bir dokuya sahip olması; bu tip kapatıcıların ve fondötenlerin de zaman içerisinde cildi daha hassaslaştırması ve yorması durumu bilinmektedir.

bb-krem-urunleri

BB kremin başlıca özellikleri

Ancak bu tip ürünlerin yerine kullanılabilecek BB kremler hem ciltteki fondötenlerin ve kapatıcıların kapatmakla yükümlü oldukları cilt lekelerini, sivilceleri, güneş yanıklarını vb. durumları kapatabilirken bir yandan da ekstra bir ürün kullanılmasına gerek kalmadan cildi dış görünüş olarak pürüzsüze yakın bir görünüme kavuşturabilmektedir.

bb-krem-uygulamasi

BB kremlerin tıpkı fondötenler gibi açıklı koyulu renkleri bulunmakta ve böylelikle de ister koyu renge sahip kadınlar, ister açık renge sahip kadınlar istenirse de buğday tene sahip kadınlar gayet rahat bir biçimde bu ürünü kullanabilme imkanı bulmaktadırlar.

Cilde uygulandıklarında az önce dile getirdiğimiz gibi pürüzsüze yakın bir görüntü yaratan BB kremler, hem doğal görünüm açısından istekleri karşılamakta; hem de bunun yanında cildin dış etkenler vasıtasıyla savaşmak durumunda kaldığı zararlı durumlara karşı da cilde koruyucu bir kalkan gibi koruma sağlamaktadır.

bb-krem-nasil-tercih-edilir

BB kremlerin geçmişi

BB kremler, ilk olarak yakın geçmişte Almanya’da ortaya çıkartılmışlardır. Bu kremlerin ilk olarak ortaya çıkartılmalarının ana amacı, Almanya’da herhangi bir estetik operasyon geçiren bireylerin ameliyatlardan sonra yara izlerinin görünümünü azaltmak ve bu bu bireyleri daha doğal bir görünüme kavuşturmaktır.

bb-krem-markalari

Daha sonra bu kremin menşei Kore bölgesine geçmiş ve krem estetik kullanımdan çıkartılıp biraz daha işlevselleştirilerek günlük kullanıma uygun hale getirilmiştir. Bir anda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan bu BB kremlerin tüm Asya bölgesinde en çok tercih edilen ürün haline gelmesi çok uzun bir zamanı bulmamıştır.

Asya’dan sonra da cilt yenileyici özellikleri ve doğal görüntüsü sebebiyle tüm Avrupa’da tercih edilen bir ürün haline gelen BB kremler, burada kendine farklı bir kimlik de edinmiştir.

bb-kremler-nasil-surulur

Konuyu açacak olursak; Kore’de üretilen en iyi BB krem markalarının ana amacı kapatıcı ya da fondöten yerine kullanılabilecek daha hafif bir ürün işlevi görmesiyken, Avrupa’da üretilen en iyi BB krem markalarının ana amacı cildi nemlendirerek daha doğal bir görüntüye kavuşturması olmuştur.

BB krem tercih sebepleri

Kullanıcıların bu kremi kullanmaktaki en büyük tercih sebepleri ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktirmesi durumu olmuştur. Bunu yaparken bir yandan da ciltteki yağ dengesini kurmaya çalışan ve yağlı ciltlerde görülen parlama problemini ortadan kaldıran BB krem, istenirse normal şartlarda kullanılan fondötenin de üzerine uygulanarak daha doğal bir görüntüye kavuşulmasına ve fondötenin de ciltte daha uzun süreyle sabit kalmasına yardımcı olmaktadır.

bb-krem-fiyatlari

BB kremin işe yaradığı alanlar

 • Hem her cilt rengine hem de her cilt yapısına uygun bir ürünü bulunan BB kremler, farklı cilt yapılarına ya da farklı cilt rengine sahip olan kadınların dahi aynı markanın ürününü almalarına imkan sağlamaktadır.

kucuk-bb-kremler

 • Cilde sürüldüğünde hem kusurları kusursuzca kapatır hem de gayet doğal bir görünüme kavuşulmasını sağlar.
 • Ciltte nemlendirici özellikleri ve koruyucu özellikleriyle ihtiyaç duyulan durumda ciltte iyileşmesi gereken bölgelerin iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Cilt rengini belirginleştirebilen BB krem, aynı zamanda cilt tonu ayarlayıcı özelliğiyle de doğal renk verici niteliğinde bir ürün olup ciltte fondöten etkisi de yaratabilmektedir.

cesitli-bb-krem-markalari

 • Cilt yapısının sıkılaşmasını sağlayan BB krem, cilt üzerinde bulunan ince şekildeki çizgileri görüntüsünü yok ederek cildin daha gergin bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • İçeriğinde güneş ışınlarından koruyucu faktörler de bulunan BB kremler, özellikle yaz aylarında cilde uygulandıklarında gayet güneşin cildi kurutması ve kırıştırması durumunun da önüne geçebilmektedir.

kaliteli-bb-kremler

BB krem nasıl uygulanmalıdır?

BB kremin kendi nemlendirme özelliğinin olmasının yanında, bu özelliklerinin daha aktif olması adına yüze uygulanmadan önce makyaj ve cilt uzmanlarının önerisi cilde ilk katman olarak nemlendirici bir krem sürülmesi yönündedir. Çünkü bu uygulama kremin tüm özelliklerinin tam verimiyle alınmasına katkı sağlamaktadır.

bb-kremin-olumlu-etkileri

Cildinizin yapısına bağlı olarak tarif edilen düzende, aksatmadan kullanılan BB kremler; bu süreçlerde cildinizdeki sivilce izlerini ortadan kaldırmaya, siyah nokta problemlerini ortadan kaldırmaya, cilt renginizin tüm yüzünüzde eşit olmasına ve güneş lekelerinin ortadan kaldırılmasına ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.

Ayrıca içeriğinde bulunan güneş koruma faktörlerinin sayesinde de ciltte yeni bir güneş lekesinin oluşmasının önüne geçmektedir.

cilde-gore-bb-krem

BB krem çeşitleri nelerdir?

 • Loreal BB krem : Cilt yapısındaki rahatsız edici geniş gözenek görünümünü azaltan Loreal BB krem, aynı zamanda tüm cildin de aynı tonlarda olmasını sağlamaktadır. Bu kremin cilde uygulanmasından sonra son derece pürüzsüz bir görüntü elde edildiği iddia edilmektedir. Aynı zamanda cildin nem dengesini ve pürüzsüzlüğünü de sağlayan bu kremin satış fiyatı 20 TL olarak gözükmektedir.

bb-krem-ureten-markalar

 • Garnier BB krem : Daha çok yazın en fazla tercih edilen Garnier BB kremin yazın daha çok tercih edilmesinin ana sebebi, içeriğinde yoğun miktarda cilt için güneş koruma faktörü içermesidir. Aynı zamanda tüm cilt tipleri için aynı kapatıcılık özelliğini ve nemlendirme özelliğini de içeren Garnier BB krem, kozmetik mağazalarında ortalama olarak 20 TL’ye satılmaktadır.

bb-kremlerin-farkliliklari

 • Shiseido Perfect Hydrating BB krem : Cildi pürüzsüz bir yapıya getirirken aynı zamanda oldukça da nemlendiren Shiseido’nun BB kremi, tıpkı Garnier BB krem gibi yüksek güneş koruyucu faktörü sebebiyle genelde yaz aylarında daha çok tercih edilen bir ürün niteliğindedir. Bu ürünün de ortalama olarak satış fiyatı 120 TL gibi bir rakamdır.

en-cok-tercih-edilen-bb-kremler

 • Dior Hydra Life BB krem : Piyasada üç farklı renk seçeneği bulunan Dior BB kremin içeriğinde de üç farklı bitki özü bulunmaktadır. Bu özlerden biri olan ebegümeci suyu, bu kremin cilde uygulandıktan sonra yaşlanmanın getirmiş olduğu etkileri de ortadan kaldırarak daha genç ve dinamik bir güzellik ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan titanyum ve demir oksitleri sayesinde de cilt kusurları ortadan kaldırılabilmektedir.

rimmel-marka-bb-krem

 • Maybelline Dream Pure BB krem : Piyasada beş farklı ton seçeneği bulunan bu kremin, içerik olarak güneş koruyucu faktör içermemesine rağmen bunun yanında yüzde ikilik bir silisilik asit sayesinde cilt üzerinde hem siyah noktaların hem de sivilce problemlerinin oluşmasının önüne geçtiği bilinmektedir.

bb-krem-urunleri

 • Pure Beauty BB krem : Yüzde neredeyse hiç bir krem yokmuş hissi veren Pure Beauty Bb krem, içeriğinde hiç bir lanolin, paraben ya da alkol bulundurmamaktadır. Öte yandan çoğu BB kremde bulunduğu gibi güneş koruyucu faktörler de barındıran bu krem, cilt lekelerinin üzerinde etkili bir yok edici etki yaratmaktadır. Satış fiyatı ortalama olarak 25 TL civarlarındadır.

bb-krem-etkileri

 • Clinique Age Defense BB krem : Kaliteli markalar arasında sayılabilen bu krem, içeriğinde pek çok antioksidan etkili içerik barındırmaktadır. Aynı zamanda piyasaya sürülmüş dört farklı rengi olan Clinique BB kremin yağsız yapısı da çoğu kullanıcıyı cezbetmiştir. Bu ürünün satış fiyatı ise 100 TL olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. puki diyor ki:

  zigavusun nemlendirici kapatıcısını denedizmi?yüze nem veririken kapatır ve porselen görünümü verir.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız