Cilt Bakımı Ve Güzellik
bagisiklik_sistemini_guclendiren_besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu bakterilere, virüslere karşı savunmasız bir hale getirir. Çevreden gelecek olan tehlikelere, bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun dirençli olabilmesi bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlıdır.

 

Bağışıklık sistemi vücudu çevreden gelen hastalıklara karşı korumakla beraber, ilerleyici hastalıkların gelişmesini engellemekte görevlerindendir. Vücuttaki kanser hücrelerinin yok edilmesini de bağışıklık sistemi üstlenmiştir.

 

Bağışıklık sistemi yetersiz beslenmeye bağlı olarak zayıflayabilmektedir. Bu durum vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale getirir. Hastalıklar daha uzun sürede iyileşir ve yaralar daha geç geçerler.

 

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında yaşla etkisi olduğunu ortaya koyan araştırmalar mevcuttur. Bu yüzden belirli yaşlardan itibaren düzenli ve doğal beslenmenin büyük bir önemi vardır. Bağışıklığı güçlendiren besinlerden tüketerek hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşürebilirsiniz.

 

Vücuda dengeli olarak vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ alımını sağlayacak bir beslenme programı ile beslenmenizi sürdürerek bağışıklılığınızı yüksek tutabilirsiniz ve her an vücudunuzu koruma altında tutmuş olursunuz. Bu şekilde tükettiğiniz gıdalarla hastalıkların sık görüldüğü kış aylarında da vücudunuzu koruma altında tutmuş olursunuz.

 

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

 

Bağışıklığı arttırıcı besinler dendiğinde akla sadece belli vitamin grupları gelmemelidir. Bağışıklığı arttırıcı pek çok vitamin ve minarel bulunmaktadır. Vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmek bağışıklığı arttırmak için yeterli olmayıp bunun yanında genel beslenme tarzına dikkat etmek gerekmektedir.

 

Beslenmenizde paketlenmiş hazır gıdalar, besin değeri düşük atıştırmalıklar, hamur işleri, gazlı içecekler, fast food gıdalar yerine meyve, yeşil yapraklı sebzeler, balık, taze sıkılmış meyve suyu ağırlıklı beslenmek önemlidir. Bunların yanında sigara ve alkolden uzak durmanızda oldukça önemlidir.

 

Bağışıklığı güçlendirmek için bazı vitamin ve minerallerin ekstra bir etkisi olduğu doğrudur. Bu besinleri alırken bir anda çok fazla tüketmeniz istediğiniz etkiyi yaratmayacaktır. Önemli olan besinleri düzenli olarak tüketmenizdir.

 

Bağışıklığı güçlendirmede önemi bulunan bazı vitamin ve minareler şu şekildedir;

 

Selenyum

 

Vücutta oluşacak selenyum eksiliğini önlemek için balık, hindi eti, kırmızı et, ay çekirdeği gibi selenyumu çok içeren besinlerden tüketebilirsiniz. Selenyumun eksikliği meme, kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini arttırmaktadır.

 

A Vitamini

 

Ev yapımı yoğurt, inek ve keçi sütü, havuç, ıspanak A vitamini bakımından zengin besinlerdir. Bu besinlerin tüketilmesi ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, bulaşıcı hastalıklara karşı yakalanma oranını düşürür.

 

 

B2 Vitamini

 

B2 vitamini vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı direncini arttırarak vücuda bir nevi koruma duvarı oluşturduğu yapılan hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu araştırmaların arttırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

B6 Vitamini

B6 vitamini bakımından en zengin besinler adaçayı, esmer pirinç, sarımsak, şam fıstığıdır. B6 vitamininin takviye olarak kullanımı risklidir. Mevcut olan tümörlerin büyümesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir. Vücuttaki eksikliği durumunda vücudun virüslere ve bakterilere karşı verdiği tepkinin azalmasına neden olacaktır.

 

 

C Vitamini

 

C vitamini bağışıklılığı arttırmada tek başına yeterli olamamaktadır. Diğer vitamin ve minarelerle beraber vücuda alındığında bağışıklık sistemini arttırmaktadır. Özellikle kış aylarında vücudun zayıf düşerek hastalıklara yakalanmaması için C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi önemlidir. Portakal, bal kabağı, brokoli, taze kırmızıbiber gibi besinler C vitamini bakımından zengindir.

 

 

D Vitamini

 

D vitamininin vücuda girerek hastalık yapan bakterilere karşı mücadele edip bağışıklığı arttıracak etkisinde söz edilmektedir. Bu etki henüz kesinleşmese de, bu konuda yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Çinko

 

Çinkonun bağışıklık etkisi üzerindeki etkisi bilinmektedir. Çinkonun fazlalığı bağışıklık sisteminin işlevini engelleyebileceği için doktor kontrolünde kullanılmasında yarar bulunmaktadır.

 

Bağışıklığı güçlendirmek için tüketilebilecek bazı gıdalar

 

Brokoli

İçeriğinde bulunan sulforan maddesi sayesinde antioksidan bir etki göstererek bağışıklık sistemini uyarır. C ve E vitamini bir arada içerdiği için bağışıklığı arttırıcı etkisi yüksektir.

 

 

Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar vücutta iltihaplanmayı önler ve vücuda giren mikroplarla mücadele ederek bağışıklılığı arttırır. Yağlı balıklara örnek olarak somon, sardalye mevcuttur.

 

 

Portakal

 

C vitamini bakımından en zengin kaynaktır. Diğer turunçgillerle beraber tüketildiğinde vücudun bağışıklığını arttırarak kışın vücudun zayıf düşmesini engeller. Bu yüzden kışın vücut için en favori üründür.

 

 

Yeşil Çay

 

Düzenli tüketildiği taktir de bağışıklılığı arttırarak, vücuda giren grip virüsünün vücutta yayılmasını önlemektedir.

 

 

Yumurta

Yumurta zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda A vitamini, protein ve yeterli miktarda çinko bulundurur. İçeriği sayesinde vücudu mikroplara karşı koruyarak sağlıklı, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunmasını sağlar.

 

Ispanak

 

Vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bol miktarda A,B,C,E vitamini bulundurmaktadır.

Yazar: Tarih: 24 Haziran 2016 - 6:04:29 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,