Cilt Bakımı Ve Güzellik
bademcik-iltihabı

Bademcik iltihabına ne yapılmalı ve ne kadar sürede geçer?

 

Bademciklerin görevi solunum yoluyla boğaza gelen mikropları filtrelemektir. Bademciklerde enfeksiyon olabilir ve iltihaplanan bademciklerde şişer. Bademciklerde oluşan iltihap, boğazda ağrı, yutkunmada zorluk,halsizlik,yüksek ateş gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Tıpta“tonsilit“ adı verilen bademcik iltihabı ,çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Şişen bademcikler konuşma, yemek yeme gibi durumlarda şiddetlenebilir. Bademcik şişmesine neden olan enfeksiyon boyun ağrısı, ateş ve baş ağrısına yol açabilir.Bu rahatsızlıkların tedavisine genellikle antibiyotik uygulanır. Antibiyotik almadan doğal bitkisel yöntemlerle de bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

 

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Uygulamalar

 

Limonlu Sıcak Su

 

Limonlu sıcak suyun iltihap azaltıcı etkisi vardır. Vücuttaki iltihabı azaltmasının yanında içinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırır.

 

1 bardak suyu kaynatınız,sonra 10 dakika ılıyana kadar bekleyiniz.1 adet limonun suyunu sıkıp 15-20 dakika içerisinde dinlenerek içiniz. Boğazınızın yumuşaması için 2-3 çay kaşığı bal da kullanabilirsiniz.

 

Bu yöntemi günde 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.Aynı zamanda limon dilimine çeyrek çay kaşığı kadar tuz serpip emebilirsiniz.

 

Tuzlu Suyla Gargara

 

Günde 2-3 kez tuzlu suyla gargara yaparak bademciklerinizin  şişliği azaltabilirsiniz.Bu yöntem bademciklerinizdeki enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyup karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımla gargara yapın.Tuz miktarına dikkat ediniz, tuzun fazla olması boğazınızı daha çok tahriş edecektir.

 

Çemen Otuyla Gargara

 

Çemen otunu aktarlardan viral enfeksiyonlarının yaygın olduğu kış aylarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Bademcikleriniz sık sık şişiyorsa evde bulundurmanızı öneririm.

 

1 büyük bardak kaynamış suya 3 çay kaşığı çemen otu koyunuz.20 dakika kadar kaynatmayı sürdürünüz. Suyu ocaktan aldıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve süzerek bir kaba koyunuz. Elde ettiğiniz su ile günde 3 kere gargara yapınız.

 

1 büyük bardak kaynar suya 3 çay kaşığı çemen otu atın ve 20 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Suyu ocaktan alıp ılımasını bekledikten sonra süzün ve bu suyla günde 3 kez gargara yapın.

 

Süt

 

1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber ekleyip karıştırınız. Gece yatmadan 1-2 saat önce yavaş yavaş içiniz.

Evde zerdeçal yoksa eğer karışım için karabiberde kullanabilirsiniz. Bademcikleriniz çok şiş ise ve çok ağrı yapıyorsa süt kullanmayınız. Çünkü süt boğazınıza yapışarak yutkunmanız zorlaştırabilir.

 

Zerdeçal

 

Zerdeçalı 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu ekleyiniz ve karıştırınız. Karışım ılıdıktan sonra gargara yapını. Zerdaçalın iltihabı azaltan ve antiseptik etkisi bulunmasından kaynaklı zerdeçal suyu enfeksiyonunuza iyi gelecektir.

 

Yaptığınız gargarayı gün içinde ihtiyaç duydukça tekrarlayınız . Zerdeçalı bademciklerinizin şişi içinde çay olarak kullanabilirsiniz. 1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı toz zerdeçal koyunuz . Çayınıza içerken bal ve limonda ekleyebilirsiniz.

 

Tarçın Çayı

 

1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı toz tarçın veya 2 küçük çubuk tarçın kullanabilirsiniz.

 

Tarçın çayını, toz tarçın ile yapacaksınız 5-7 dakika , çubuk tarçın ile yapacaksanız  10-12 dakika demlemeniz yeterli olacaktır.Tarçın çayı bakterilerin çoğalmasını engellerken,bademcik şişliğinin,iltihabın ve ağrının azalmasına da yardımcı olur.

 

Tarçın kabukları büyükse 1 adet çubuk tarçın yeterli olacaktır.Kabuklar büyükse 1 adet büyük kabuk yeterli olacaktır. Tarçın çayınıza 2 çay kaşığı bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

 

Adaçayı

 

Adaçayını çay ve gargara olarak kullanabilirsiniz. Anti bakteriyel bir bitki olmasından dolayı adaçayı hem bademcikleri şişiren bakterilerin yayılmasını önler hem de bademciklerdeki ağrıyı alır. Adaçayını günde 2 bardak içebilirsiniz bu şekilde bademciklerin tahrişini azaltırsınız. Günde 3 kez gargara olarakta kullanabilirsiniz. Hamile, emziren kadınlar adaçayı kullanmamalıdır.

 

Sarımsak

 

Sarımsak en etkili doğal antibiyotiklerdendir. Sarımsağı ikiye bölünüz ve ağzınıza atarak suyunu eminiz. Aynı zamanda 1 bardak suyu 2 adet ince dilimlenmiş sarımsak ekleyerek 10 dakika kaynatabilirsiniz. Karışımınızı süzdükten sonra 1 tutam acı biber atınız ve iyice karıştırınız.

 

Sarımsaklı karışımı kullandıktan sonra 5-6 adet taze maydanoz yaprağı çiğneyerek ağızda oluşacak kokuyu önleyebilirsiniz.

 

 

Bitki Çayları

Vücutta enfeksiyon olduğu durumlarda vücut mikroplarla mücadele ettiği için su kaybeder. Bitki çayları vücudun kaybettiği suyu yerine koyarken, aynı zamanda boğazı yumuşatmaya da iyi gelecektir.

 

 • Ahududu çiçeğini kaynatarak banyo suyunuza ekleyiniz .Bu yöntem bademcik iltihabınıza iyi gelecektir. Vücudunuzun rahatlayıp, gevşemesini sağlayacaktır.
 • Kara duttan elde edilen şurupları ağız ve boğaz iltihabınızın tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Gül yaprakları ile elde edebileceğiniz çayla gün içinde gargara yaparak boğaz iltihabız için kullanabilirsiniz.
 • Frenk üzümü kullanmanız boğaz ağrılarınıza iyi gelecek ve tedavinizi hızlandıracaktır.
 • Süt içine incir koyarak ikisini birlikte pişiriniz ve soğuduktan sonra yiyiniz. Bu şekilde nezlenizi ve boğaz ağrılarınızı hafifletebilir, göğsünüzü yumuşatabilirsiniz.
 • Kızıl yaprak bitkisini burnunuzdan çektiğiniz taktir de nezlenizi giderirsiniz. Kaynatarak gargara yaptığınız taktir de ise boğaz iltihaplarınıza iyi gelecektir.
 • Melek otunu kaynatarak gargara yapabilirsiniz, bu şekilde boğaz yaralarınıza kullanabilirsiniz

 

 

 

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Diğer Öneriler

 • Bademcikleriniz şiş olduğu için mümkün oldukça sıvı gıdalarla besleniniz.Bu şekilde boğazınızın tahriş olmasını engellersiniz.Sebze çorbası, tavuk çorbası gibi besleyici yönü zengin çorbaları tercih ediniz.Bu sayede vücudunuzun direncini arttırırken, boğazınızı yumuşatabilirsiniz.
 • Taze sıkılmış meyve ve sebze suları içmelisiniz. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.
 • Aşırı baharatlı yemeklerden, kahve ve koladan uzak durunuz
 • Yatak odanızı ve oturduğunuz odayı sık sık havalandırınız ve havasını nemlendiriniz.Böylece boğazınızın kurumasını önlersiniz.
 • Bademciklerinizdeki şişlik 7-8 gün içinde inmediyse mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Boğaz enfeksiyonuyla beraber vücutta yüksek ateş, kulak ağrısı, boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişme,kusma görülebilir.Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurup tedavi olmalısınız.

 

 • Doktorunuz hastalığın şiddetine göre antibiyotik tedavisi önerebilir. Antibiyotik tedavisi yanında ek olarak antiseptik gargara da kullanılabilir.
 • Doktorunuz antibiyotik vermediği sürece antibiyotik alıp kullanmayınız. Her antibiyotik boğaz enfeksiyonuna iyi gelmez ve bazı yan etkilere sebep olabilir.
 • Doktorunuz antibiyotik verdiyse eğer ilaç bitene kadar, düzenli kullanmaya dikkat ediniz.

Yazar: Tarih: 4 Haziran 2016 - 12:11:46 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,