Bacak Çatlakları

Vücudumuzda oluşan çatlaklar görsel görünümü çok bozar ve bayanların oldukça canını sıkarlar ve en çok çatlaklar bacak bölgesinde görülür. Hızlı kilo alıp verme, ergenlik çağı gelişimi ve hızlı gelişim sonucu çatlaklar bacaklarda oluşabilirler.

Bacak Çatlaklarının Nedenleri

 Bacaktaki çatlakların oluşması derinin kuru olup aniden gerilip gevşemesi sonucunda meydana gelir. Bu çatlakların tanımı ise deride yırtılma olarak dile getirilir.

İlk çatlak oluştuğu zaman çatlakların izlerinde oluşan renk pembedir. Tedavi edilmezse ileriki zamanlarda çatlaklarda ilerleme olur ve rengi mora döner çatlakların derinliği artar tedavisi git gide zorlaşabilir. Bacak çatlakları evrelerinde ara dönemler vardır ve bu dönemlerde renkler beyaza dönük olabilir fakat bacaklardaki çatlak oluşumları sadece renk ayrımına göre değil derinliğine ve çatlakların yoğunluğuna göre değişebilir.

Çatlaklar yukarıda yazdığımız olaylar dışında bir de hamilelik döneminde alınan ani kilolar, bazı hastalıklar ve kortizon ilaç kullanımı gibi nedenler bağ dokusunu tutan deriye zarar verir ve bacak çatlaklarına maalesef neden olur.

Bacakta çatlak oluşumu kişinin kilosuna ya da yaşına bakmaz. Her kiloda veya her yaş grubunda çatlak görülebilir. Bacaklardaki çatlamanın en önemli sebebi diğer bölgelerdeki çatlamalar gibi cildin aşırı kuru olması ve kalıtımsal durumda önemlidir. Adrenalin hormonunun fazla salgılanması sonucu olumsuz etki yapar ve çatlak oluşur.

Bacak çatlakları oluştuğu anda müdahale sonradan müdahale etmekten daha az risk taşır. Çünkü pembe ile başlayan çatlaklarınızın yayılmasını hatta geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tamamen beyaz dönmüş çatlağı geçirmek çok zaman ve sabır gerektirir. Erken tedavi etmek bu sebeple çok önemlidir.

Bacak Çatlaklarının Tedavisi

Ülkemizde ve dünyadaki bilinen en etkili yöntemi ise micro – peeling denilen bir yöntemdir. Bu yöntemli deri soyulur ve çatlak olan bölge temizlenir ve cilt kendini tazeler.

Bacaktaki Çatlaklar İçin Neler Yapılabilir?

 1. Sigara içmemekle işe başlayabilirsiniz.
 2. Protein içeren gıdaları tüketmeye çalışın.
 3. Bol su tüketin cildiniz nemsiz kalmasın.
 4. Yosun kürleri uygulayın haftada bir kez.
 5. Banyoda haftada 1 veya 2 kez vücut peelingi yapın.
 6. Beslenmenize dikkat ederek diyetlerde uzmanlardan yardım alın. Aşırı kilo alıp vermeyin.
 7. Güneşten bacaklarınızı mutlaka koruyun.
 8. A, C ve E vitaminleri alın.
 9. Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapın ya da yaptırın.
 10. Bacaklarınızı sürekli esnetin düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.
 11. Buğday ve susam yağını her banyo sonrası uygulayın.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.