Cilt Bakımı Ve Güzellik
b17-vitamini-nelerde-bulunur

B17 vitamini nedir?

B17 vitamini, ilk olarak iki farklı bilim adamının araştırmaları sonucunda 1830 yılında ortaya çıkartılmıştır. Bu ortaya çıkartılma aşamasında acı bademden faydalanılmış ve onun içeriğinden elde edilmiştir. İlaç piyasasındaki “amigladin” ve laetril vitamin b17 olarak anılmaktadırlar.

b17-iceren-besinler

Keşfedildiği tarihten itibaren günümüze kadar geçen 200 yıla yaklaşan süreçte, bu vitaminin üzerinde ayrıca durulup üzerinde çokça test yapılmıştır. Bunun sebebi b17 vitamininin kansere fayda sağladığı yönünde ortaya atılmış iddialardır.

Bilim insanları da bu iddiaların gerçeklik payını öğrenmek adına bir çok bilimsel araştırmalarda bulunmuş ve bu vitaminin kanserli hücreleri öldürdüğünü, aynı zamanda vücutta yeni yeni kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyebilme özelliğinin olduğunu söylemişlerdir.

b17-vitamininin-zararlari

B17 vitamininin kansere karşı olan bu etkisinin, tamamen vücuda alındığında metabolizmada hidrojen siyanür salgılamasıyla bağlantılı olduğu söylenmektedir. Ancak bu noktada atlanılan husus, B17 vitamininin tek başına bir etki sağlayamıyor oluşudur.

Çünkü bünyede kanser önleyici bir etki yaratırken, kendisine salgıladığı enzimlerin dokulara iletilmesi adına kanserojen beslenme stili ve yapılacak özel egzersizler yardımcı olmaktadır.

b17-iceren-kuruyemisler

Kanser hastalarının üzerinde yapılan testlerde B17 vitamininin kansere karşın etkin rol oynadığı zamanlarda aynı zamanda B15 vitamini, A vitamini, E vitamini ve C vitamini ile ortaklaşa iş yaptığı tespit edilmiştir. Bu durumdan çıkarılan sonuç da B17 vitamininin kansere karşı koruma faktörünü bu tip vitaminlerden ve diğer koşullardan yardım alarak sağlayabildiği söylenmektedir.

b17-vitamini-kaynaklari

Ancak tüm bu araştırmalara rağmen, bilim dünyasında konuşulan başka bir durum da B17 vitamininin kanserli hücreleri ortadan kaldırabildiği yetisinin ispatlanamamış olmasından dolayı bu vitaminin kanser önleyici etkisinin geçerli sayılmayışıdır. ABD Gıda İlaç Daire’nin ilaçlarla ilgili sunduğu bilgiler dahilinde B17 vitamini içerikleri, kanser önleyici içerik olarak kabul görmemiştir.

kayisidaki-b17-vitamini

Tüm bu bilgiler ışığında, bilim dünyasının konuyla ilgili iki farklı görüşü olsa da sonuç olarak b17 vitaminin bu tip bir etkisi ortaya atılmış bulunduğundan halk arasındaki ismi “anti-kanser vitamini” olarak kalmıştır.

Vitamin B17 hangi besinlerde bulunur?

meyvelerdeki-b17-vitamini

Bunun dışında bu tip pek çok meyvenin çekirdeğinde de bulunabilen B17 vitaminleri; yiyecek olarak buğday şırası, tahıllı ürünler, çeşitli yemişlerde de sık sık rastlanılan vitamin çeşitleridir.

Şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, acı kayısı çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, ayva, vişne, üzüm, dut, şeftali, kiraz, karpuz, yabani ahududu, yabani böğürtlen, kızılcık, bezelye, mercimek, börülce, kara fasulye, karnabahar, lahana nohut, acı badem, kaju, işlenmemiş fındık, tere tohumu, ıspanak tohumu ve tam buğday ekmeği.

b17-vitamini-icerikleri

B17 vitamininin zararları nelerdir?

B17 vitamininin öz hali beslenme düzeni içerisinde bünyeye sokulunca, içeriğinde bulunan maddelerin siyanür salgılaması yüzünden bünyede ağır zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir. Vücutta bu tip bir zehirlenme yaşandığında ilk belirtiler halsizlik durumu, nefes darlığı durumu, baş ağrısı, zihin karışıklıkları, uykulanma hali, ciltte kızarıklık ve baş dönmesi durumu gibi semptomlardır.

b17-vitaminli-yiyecekler

Dikkatli kullanılması gereken B17 vitamini içeren besinlerin gayet şuursuzca çok fazla miktarda bünyeye sokulmasıyla birlikte de daha ciddi semptomlar olan kriz nöbetleri, nefessiz kalma durumları ve daha da kötü komalık durumlar meydana gelebilmektedir.

Bu anlatılan nedenlerden ötürü bu tip zehirlenmelerin önüne geçilebilmesi adına mümkün mertebe bu vitamini içeren ürünlerin dikkatli kullanılmasının altını çizmektedirler. Hatta mümkünse herhangi bir doktor tavsiyesinin bulunmadığı durumlarda B17 vitamini kullanımına başvurmamaları en sağlıklı yol olarak gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız