Cilt Bakımı Ve Güzellik
b12-iceren-besinler

B12 nedir?

 

B12; vücudumuzun yaşamsal fonksiyonları için ihtiyaç duyduğu ve mecburen dış kaynaklı beslenmeyle birlikte farklı besinlerden elde ettiği, B grubu vitaminlerinden bir tanesidir.

 

Genel anlamda vücudumuzda B12 vitamininin pek çok faydası bulunsa da, kendisinin en değerli görevi kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olmasıdır. Bunun dışında merkezi sinir sistemini korumak gibi çok önemli görevleri de bulunan B12 vitamini, vücuda alındığında maalesef ki depolanamaz.

 

b12-bulunan-yiyecekler

 

Bunun nedeni B grubu vitaminlerinden olan B12‘nin suda çözülebilme özellikleri göstermesidir. Bu yüzden vücuda daha fazla yarar sağlayabilmek adına daha fazla B12 vitamini içeren besinlerle beslenmenin bir mantığı bulunmamaktadır. Buna çözüm yöntemi olarak sıklıkla ve dozunda B12 bulunan besinlerle beslenmek en sağlıklı yol olarak gözükmektedir.

 

B12 içeren yiyecekler nelerdir diye besinlere bir göz atıldığında, B12 olan besinlerin ilk sırasında hayvansal gıdalar göze çarpmaktadır. Bunun yanında B12 içeren bitkiler, B12 içeren sebzeler ve B12 içeren balıklar da bulunsa da bu vitaminin en etkili olarak emilebilmesi hayvansal kaynaklı ürünlerle vücuda sokulmasından sonra gerçekleşmektedir.

 

b12-alinabilecek-yiyecekler

 

 

B12 içeren besinlerle düzenli olarak beslenildiğinde vücutta doğal olarak kırmızı kan hücresi üretimi destekleneceğinden, kansızlık hastalığı olarak adlandırılan anemiye karşı da metabolizmada bir koruma kalkanı oluşmaktadır.

 

Bunun dışında aynı zamanda vücutta bulunan sinir hücrelerinin de gelişimi adına önemli bir faktör olan B12; bünyede hem karbonhidratların, hem proteinlerin hem de yağların gerekli yerlerde gerekli şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

 

b12-vitmainli-yiyecekler

 

İlerleyen yaşlarda da aynı şekilde ihmal edilmeden B12 vitamini içeren yiyeceklerle eksiksiz beslenmenin sonucunda, beyinsel sinir sisteminin olağan şekilde çalışabilmesine ve daha da önemlisi Alzheimer hastalarının hastalıklarını bir nebze de olsa duraksatabilmektedir.

 

Vücutta B12 vitamini eksikliği yaşandığında bireylerde en çok görülen belirtiler kollarda uyuşma, bacaklarda uyuşma, anemi, sinirlilik durumu, denge kaybı, güçsüzlük, çarpıntı, ve kırmızı bir dil görüntüsüdür.

 

b12-iceren-urunler

 

Bu tip bir sıkıntı yaşıyorsanız en yakın uzman hekime başvurarak onun önerisi dahilinde ya B12 içeren ilaçlardan faydalanmalı ya da B12 içeren bitkiler, hayvansal gıdalar ve sebzelerle doğru beslenme sürecine girmeniz en sağlıklısıdır.

 

B12 vitamini içeren besinler nelerdir?

 

B12 için ne yenmeli diye kaynaklara göz attığımızda, karşımıza şu tip bir liste çıkmaktadır;

 

b12-vitamini-hangi-besinden-alinir

 

  • Et ürünleri : Sığır ciğeri, kuzu ciğeri, hindi ciğeri, dana ciğeri, kaz ciğeri ve ördek ciğeri gibi et türleri bol miktarda B12 vitamini barındırmaktadırlar. Bununla beraber dana kıymasında ve sığır etinde de bol miktarda B12 bulunmasının yanında bu ürünlerin aynı anda vücuda verdikleri bir başka faydalı noktalar da çinko ve demir desteği sağlamalarıdır. Dolayısıyla demir ve B12 içeren besinlere ya da çinko ve B12 içeren besinlere örnek olarak bu iki beslenme öğesi gösterilebilir.

 

b12-vitamini-veren-besinler

 

  • Tavuk ürünleri : Tavuk ciğeri ve yumurta

 

  • Süt ve süt ürünleri : Süt, yoğurt, yağsız süt, yağsız yoğurt ve kefir

 

  • Deniz ürünleri : Uskumru, sardalya, lüfer, midye, kalamar, karides, alabalık, ton balığı, somon, havyar, ahtapot, deniz yosunu ve istiridye

 

b12-vitamini-etkileri

 

Bu saydığımız ürünlerin dışında B12 içeren sebze ve meyveler adına bir liste yapmamız mümkün değildir çünkü bu vitamin bitkisel ürünlerin içeriğinde bulunmamaktadır. Bunun dışında b12 bulunan besinlere örnekleyebileceğimiz diğer besin kaynakları mayalı soya ürünleri, tofu, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, sakatat, takviye edilmiş soya sütü ve geyik etidir.

Yazar: Tarih: 26 Eylül 2016 - 2:40:24 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler, Cilt Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,