Cilt Bakımı Ve Güzellik
Ayak tırnak problemleri

Ayak Tırnak Bakımı

 

Ayak bakımı titizlikle uygulanması gereken vücudumuzun en estetik bölgelerinden biridir. Bakımlı ayaklar ve tırnaklar duruşunuzu etkilediği gibi sağlığınız için de son derece önem arz etmektedir. Ayaklarda meydana gelen problemler hayat boyu takip edecektir.

 

Ayak Tırnağı Sorunları

 

Ayak Tırnağı Kalınlaşması: Ayak tırnaklarında kalınlaşma meydana gelmesi ayaklarda koku oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bazı hastalıklar ayak tırnaklarında dezenformasyon oluşturabilmektedir. Şeker hastalığı ve tiroid hastalıkları buna örnektir. Ayak tırnağında bu tür hastalıklar nedeniyle bozukluklar oluşmuşsa çeşitli ilaçlar yardımıyla tırnaklarınızı tekrar sağlığına kavuşturabilirsiniz.

 

Tırnak Sararması: Sararan tırnakları tekrara eski rengine döndürmek için sirkeli su karışımından yardım alabilirsiniz. Ilık suyun içine elma sirkesi koyun ve ayaklarınızı bu suyun içinde dinlendirin. Sirke ve su karışımı ayaklarınızdaki mikropları öldürecek ve kötü kokuların uzaklaşmasını sağlayacaktır.

 

Tırnak Soyulması: Tırnak problemleri arasında bulunan tırnak soyulması, en sık rastlanan tırnak rahatsızlıklarından biridir. Ayak tırnaklarına sürülen ojeler, tırnakların rahat nefes almasını engeller. Bu nedenle ayakların her gün ılık suda dinlendirilmesi ve düzenli tırnak bakımı uygulanması gerekmektedir.

 

İlaç Yan Etkileri: Bazı ilaçlar tırnaklarda kalınlaşma ve tırnak soyulması gibi problemler ortaya çıkarabilmektedir. İlaç kullanımına bağlı tırnak rahatsızlıkları ilacın kullanımı bırakıldığında ortadan kalkacaktır.

 

Tırnak Mantarı: Tırnak mantarı en sık rastlanan tırnak problemleri arasında bulunmaktadır.Tırnağın sararmasına neden olan mantar, aynı zamanda tırnağın kalınlaşmasını ve bazı durumlarda ağrılar duyulmasına sebebiyet verir. Mantar tedavisi için el ve ayak bakımına özen gösterilmeli, ayaklar ıslak bırakılmamalıdır. Mantar tedavisi için kullanılabilecek kremler doktor kontrolü gerçekleşmeden kullanılmamalıdır.

 

Tırnak Dolaması: Ayak tırnaklarında görülen bu rahatsızlık baş parmak çevresinde iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Baş parmakta şişmeye neden olur ve bu rahatsızlığın tedavisi için doktor kontrolünde antibiyotik ilaç kullanmak gerekir.

 

Tırnak Batması: Ayak tırnaklarında beliren tırnak batması zorlayıcı bir rahatsızlıktır. Deriye tırnakların gömülmesi şeklide oluşan tırnak batması ağrı ve acı oluşturabilir. Fazla kilosu bulunan ve uzun süre ayakta kalanlarda daha sık rastlanan problemin tekrar etmemesi için ayaklara fazla yük bindirmemek gereklidir.

Yazar: Tarih: 13 Temmuz 2015 - 10:32:42 Kategori: El Ayak Bakımı, Tırnak Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Billur yormaz diyor ki:

    Verdiğiniz tırnak bakımı tariflerini 1 haftadır uyguluyorum ve şimdiden tırnak soyulmalarım oldukça azaldı Çok tşk ederim

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,