Cilt Bakımı Ve Güzellik
ayak terlemesi

Ayak terlemesini önlemek için uygulanan tedavi yöntemleri aşırı ayak terlemesini engelleyebildiği gibi ayak terlemesi nedeniyle oluşan kötü kokuların da önüne geçmektedir

Ayak terlemesi herhangi bir hastalığın habercisi olmamakla birlikte, sempatik sinir sistemi adı verilen terleme bezlerinin aşırı çalışması nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Ayak terlemesi tedavisinde bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Geçici ve kalıcı çözümler bulunan ayak terlemesinde rahatsızlığınızın durumuna göre tedavi yöntemlerinden birini seçebilirsiniz.

Ayak Terlemesi Tedavi Yöntemleri

Ayak Terlemesi İçin Basit Çözümler

İyontoforez Tedavisi: Ayaklara elektrik akımı verilerek uygulanan tedavi yönteminde ter bezlerinin çalışmasını bir müddet durdurmak amaçlanır. Kısa sürede geçen etkisiyle beraber ciltte yanmalara da neden olabilir.

Meşe Kabuğu Tedavisi: 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu 4 bardak suyun içine konularak 20 dakika boyunca kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra ayaklar 15 dakika boyunca bu suda bekletilir.

Adaçayı Tedavisi: 1 avuç adaçayı geniş bir tencere içine koyulan suyla birlikte kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra ayaklarınızı  bu suyla yıkayabilirsiniz.

Sirke ve Ağaç Kabuğu Tedavisi: Geniş bir kap içerisinde kurutulmuş yeşil ceviz kabuğu ve söğüt yaprağı suyla karıştırılarak kaynatılır. Karışım kaynadıktan sonra içine sirke karıştırılarak ılıması beklenir ve ayaklar karışımla yıkanır.

Ayak Terlemesi İçin Kalıcı Çözümler

Lomber Sempatektomi Ameliyatı: Ayak terlemesini etkileyen sempatik sinirlerin bulunduğu karın bölgesi açılarak klips yerleştirilir. Yüzde 90 başarıya ulaşan tedavi yönteminde vücudunuzda ameliyat izi kalması muhtemeldir.

Lomber Sempatik Blokaj: Ultrason veya tomografi eşliğinde sempatik sinirlere ilaç uygulanmasıyla yapılır. Ter bezlerinde geçici yada kalıcı blok meydana gelmesi amaçlanmaktadır. Başarı oranı düşüktür.

Prof Dr. Mehmet Öz’ün Ayak Terlemesi İçin Önerileri

Temiz bir leğenin içine ayak bileklerinize gelecek seviyede sıcak su doldurun. Suyun içine 4 yada 5 adet poşet çay atıp hem rengini vermesini hem de suyun ılımasını bekleyin. Su ılıdıktan sonra ayaklarınızı suya sokun. Çayda bulunan Tanin maddesi ayaklarınızdaki bakterileri öldürerek kötü kokmasını önleyecek ve gözenekleri küçülterek ter bezlerinin daha az çalışmasını sağlayacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız