Cilt Bakımı Ve Güzellik
argan-yagi

Argan yağı nedir?

Dünya üzerinde tek bir bölgede yetiştirilmekte olan bir ağaç cinsinin meyvelerinin yağından elde edilen yağa argan yağı ismi verilmektedir. Argan ağacı Fas’ın güneybatısında yetişmekte olan nadide bir ağaç türüdür. Bu ağaca bölgede “Fas Zeytin Ağacı” da denilebilmekte, bunun sebebi olarak da ağacın üzerinde bulunan yeşil renkteki ve sarı renkteki çiçeklerin zeytinleri andırmasıdır.

İnsanlar için bir çok fayda teşkil eden bu yağın ağaç üzerinden elde edilme süreçleri genel olarak Haziran-Temmuz ayları olmaktadır. Toplanan meyveler bir takım işlemlerden geçirilerek oldukça faydalı bir içerik olan argan yağına dönüştürülebilmektedir. Pek çok değerli içerik barındıran argan yağı, bu içerikler sayesinde de gerek cildimize, gerekse saçlarımıza kaşlarımıza vs. oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır.

Argan yağının saça faydaları nelerdir?

Argan yağının doğal fayda yaratan etkilerinden söz edilecek olursa saç yapısına sağladığı yararlar baştan şu şekilde özetlenebilir;

  • İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde saç köklerini daha sağlıklı ve sağlam hale getirmektedir.
  • İçerdiği omega yağlarının vasıtasıyla güçlenen saçlar bir yandan da daha hızlı bir şekilde uzamaktadır.
  • Saçında boya bulunan kişilerin Argan yağı kullanmasıyla birlikte boyanın kalıcılık süresi artmaktadır.
  • Daha parlak ve bakımlı gözüken bir saç imajı meydana getirir.
  • Saçın esneme yapısını güçlendirerek koparak ya da kırılarak saçın zarar görmesini önemli ölçüde engellemektedir.
  • Hem saç derisi hem de saçın kendi yapısı bu yağ sayesinde nemlendiğinden saçlarda kepek sorunu en az seviyeye inmektedir.
  • Saçın birbirine karışmasını önleyen argan yağı, bu sayede de saçların dipten uca düzgünce taranabilmesini sağlamaktadır.

Saç çıkarır mı?

Argan yağı saçlara muhteşem bakım yaptığı gibi, aynı zamanda saçların gürleşmesine de katkı sağlamaktadır. Bu yağın içeriğinde bulunan omega yağları, saçların yeni kökler çıkararak gürleşmesine ve böylelikle de yeni saçların çıkmasına ön ayak olmaktadır.

Yüze nasıl uygulanır?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi argan yağı sadece saçlara değil, cilde de oldukça etkisi olan bir üründür. Bu ürünün cildinizde olumlu etki gösterebilmesi için, öncelikle yüzünüzü derinlemesine temizlemeniz ve ardından da yağı sadece ufak bir kaç damla miktarında cildinize sürmeniz önerilmektedir. Bu uygulamayı tercihinize göre sabah uyandığınızda, öğlen ya da akşam saatlerinde veya gece yatmadan önce sürmeniz yeterli olacaktır.

Zararları nelerdir?

Her doğal üründe olduğu gibi argan yağında da kontrolsüz ve isteğe bağlı olarak kullanıldığı dönemlerde bir takım zararlar meydana gelebilmektedir. Özellikle hamile kadınlarda, çocuk yaştaki bireylerde ve fazla şekilde güneş altında kalmış olan şişelerin kullanımında ortaya çıkabilen bu zarar denilebilecek yan etkiler, dikkatli davranıldığında ortadan kaldırılabilir zararlardır.

Öncelikle az önce de bahsettiğimiz gibi kullanacağımız ürünlerin şişelerinin kuru ve serin ortamda kalıp kalmadığına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü ağzı açık şekilde kalan bir argan yağı şişesinin uygulanmasından sonra yararından çok zararı meydana gelebilmektedir.

Hamile kadınların kendilerini risk faktörlerinin altından kaldırabilmeleri için de mutlaka hamilelik sürecini beraber yürüttükleri doktorlarına bu ürünü kullanıp kullanamayacaklarını sormaları gerekmektedir. Çocuklarda da kontrolsüz kullanıldığında vücudun hormon yapısını etkilediğinden mümkün mertebe kontrol altında kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız