Cilt Bakımı Ve Güzellik
Altın Çilek

Halk dilinde yer kirazı olarak da bilinen altın çilek faydaları neredeyse saymakla bitmeyen bir niteliğe sahiptir. Özellikle Güney Amerika’da yetişen bu zengin lif kaynağı olan altın çilek, dünyaya buradan ithal edilmektedir. Kurutulması oldukça meşakat taşıyan bir meyve olduğu için, kuru hali daha fazla tercih edilmektedir.

Birbirinden farklı alanlarda da kullanıma sahip olan bir özellik taşımaktadır. Ancak her zaman öncelikli olarak tüketim açısından faydaları vardır. Altın çilek diğer tüm meyvelere oranla dünyanın en zengin lif kaynağına sahip olan meyvesi olarak bilinmektedir. Özellikle de diyabet ya da şeker hastalığı taşıyanlar için çok sağlıklı ve değerleri dengede tutan bir meyvedir.

Altın Çilek Nedir

Denenerek gözlemlenen sonuçlar neticesinde, diyabet hastalarının korkmadan tüketebileceği tek meyve olarak akıllarda yer etmektedir. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. İçerdiği zengin besin kaynağından ötürü sık sık tüketilebilme özelliğine de sahiptir. Antioksidan açısından çok zengin bir içeriğe sahip olduğu için, kuşkusuz cilt bakımında da önemli bir rol oynamaktadır. İdrar yollarını ve böbrekleri temizleyen , kalp ve verem gibi ciddi rahatsızlıklara dahi faydalı olan bir yiyecektir.

Potasyum, vitamin ve kalsiyum açısından da oldukça zengin olan altın çilek, gerek yaş olarak gerekse kurutulmuş olarak tüketildiğinde, kan dolaşımını en üst seviyelerde dengede tutmakta ve düzenlemektedir. Kalori açısından da az miktarlar taşıdığı için, sindirim sisteminizdeki bakteri ve parazitleri yok etmeden en önemli yiyecek olarak bilinmektedir.

Altın Çilek Faydaları

ALTIN ÇİLEK NASIL KULLANILIR?

Altın çilek tüketim açısından çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Özellikle de reçelini yaparak sabah kahvaltılarında tüketimine yer verdiğiniz takdirde, mide rahatsızlıklarına ve spazma iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda altın çilek meyve salatalarında çok fazla tercih edilmektedir. Tadının her alana uyum sağladığı bilinen altın çilek meyve salatalarında kullanıldığında farklı bir lezzete ve görünüme yol açmaktadır. İştahınızı yalnızca rengiyle dahi açabilmektedir. Meyve salatalarında diğer tüm meyvelerden farklı özelliklere sahip olduğu için her zaman öne çıkmaktadır.

Tatlı ve turta yapımlarında da oldukça fazla tercih edilen altın çilek, tatlılarda değişik ve nahoş bir lezzet ile karşınıza çıkmaktadır. Turtalarda ise diğer tüm turtar meyvelerine oranla daha fazla tercih edilmektedir. B1, B2, B3, C vitaminleri, keroten ve mineral bakımından da her zaman çok geniş kapsamlı bir zenginliğe sahiptir. Bu yüzden yalnızca tüketim alanında değil, bitkisel içerikli ilaçların ve yağların yapımında da kullanılmaktadır.

Verdiği aromadan dolayı pek çok dondurmacı ve pastane tarafından dan kullanımına yer verilmektedir. Dondurma, pasta, reçel, tatlı, turta ve salataların yapımında kullanılmasının yanı sıra, yalnızca marmelatının da yapıldığı yerler mevcuttur. Altın çilek, potasyum, kalsiyum, vitamin, mineral ve keroten açısından dünyanın en zengin meyvesi olduğu için tüketimine sık sık bu alanlarda yer verilmektedir.

ALTIN ÇİLEĞİN CİLDE FAYDALARI VAR MIDIR?

Altın çilek her alanda fayda sağladığı gibi cilt üzerinde de mutlak derecelerde fayda göstermektedir. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığı için ciltteki ter ve kirlerin daha hızlı atılmasını da sağlamaktadır. Altın çilek aynı zamanda kan dolaşımını düzene soktuğu için, cilt üzerinde sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin oluşumunu en aza indirgemektedir.

Cildinizi güneşten korumadığınız takdirde cilt üzerinde oluşacak olan güneş lekeleri için de mutlaka hatrı sayılır derecede özellik taşımaktadır. İçerdiği zengin lif kaynağından dolayı, kanda bulunan fazla üsrik asidin atılmasına da yardımcı olarak cilt kanserine karşı büyük bir savaş vermektedir.

Ayrıca cilt üzerine sağladığı en büyük etkilerden birisi ise, gerici özelliği ile cildin yaşlanmasına karşı savaşmasıdır. Cildinizi gererek, pürüzsüzleştirerek ve tamamen sıkılaştırıcı bir özellik vererek, bebeksi bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

Kanı arındırıcı bir nitelik taşıdığı için, altın çilek görme sinirlerini de yenilemektedir.

Ayrıca prostat ve solunum yolları ile ilgili kanser ve diğer tüm hastalıklara da kapıları kapatmaktadır. Genel olarak tüm kanser tiplerine karşı koruyucu bir özellik taşımaktadır. Bu yüzden başınıza gelmiş olan ya da gelebilecek tüm hastalıkların tedavisinde olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir.

Altın çilek aynı zamanda tüm iç ve dış organlarınızın gerçek çalışma değerlerini de dengede tutmaktadır. Hem yaşını hem de kurusunu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Altın Çilek Zararları

Altın Çilek Faydaları Ve Zararları

Faydaları

 • Altın çilek tüketildiğinde antioksidan oranı fazlaca yüksektir.
 • Altın çilek şeker hastalarının tüketmesi yararlıdır.
 • Altın çilek lif açısından zengin olan meyvelerin arasında en başı çeker.
 • Kilo vermek isteyenler için en faydalı meyvedir.
 • Altın çilek kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizmayı etkiler.
 • Altın çilek keroten, B2, B1, B3 ve C vitaminlerinde zengin bir besin olup yaşlanmayı yavaşlatır.

Zararları

 • Her besinde olduğu gibi her şeyin fazlası zarardır.
 • Bu mucize meyveyi çok fazla hatta hiç tüketmemesi gereken insanlar da var.
 • Tansiyonu düşen kişiler altın çilek meyvesini tüketmemelidirler. Düşük tansiyon sorunu yaşayanların tüketmesi sonucu kişide baygınlık hissi oluşturabilir.
 • Sürekli kan sulandıran ilaçları kullanan kişiler altın çilek meyvesini doktoruna danışıp da tüketmelidirler.
 • Altın çileği meyve olarak tüketmek yerine hapını tercih edenler lütfen tarım bakanlığı onaylı olan hapları tercih etmelidirler.
 • İshal problemi yaşayan kişiler bu yönde ilaçlar kullanıyorlarsa altın çilek kullanmaları tavsiye ediliyor.
 • Fayda görmek istiyorsanız altın çileği zayıflamak isteyenler; yemeklerden 10 dakika önce sabah akşam ve 4 – 5 adet kadar tüketebilirler.
 • Diyabet hastaları altın çileği günde 1 kez 6 – 8 adet kadar tüketilir.

Altın Çilek Fiyatı

Altın Çilek Ne Kadar

Altın çilek fiyatı ülkemizde az yetiştirildiğinden taze manavdan alınan kilo miktarı 40 ile 60 TL arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. çiğdem diyor ki:

  tesadüfen internette tanıştım altın çilek mevesiyle çok kilom vardı boyum 165 kilom 85 o kadarki bacağım ağırıyordu vücut ağırlıgından dahası solunum zorlugu oluyordu örnek bebeğimi kucağımda taşırken merdiven inip çıkarken tıkanıyordum hemen basen sorunumda vardı giydiğim hiçbirşey olmuyordu 46 beden kıyafet giyordum bazende 48 kilodan dolayı ödemde vardı denemek için altım altın çilek meyvesini diyette yaptım hiç ekmek yemedim daha az yemeye başladım herşeyden yedim ama az ve altın çileğide yemeklerden önce 3 öğün 6 tane düzenli bir şekilde tükettim ve 1 ayda tam 10kg verdim gözlerime inanamadım ve dahada hırslandım kilo vermek beni çok mutlu etti ve hiç bozmadım 2 ayda 60 kg oldum ve şuan aynı kilomu koruyorum herşeyde yiyorum artık çünkü metobolizmam hızlandı böyle oluncada besinleri yakıyor vücudum bıraktım yaklaşık 6 aydır kullanmıyorum altın çilek ama yine kullanıcam şimdi cilt lekelerine ve bir çok rahatsızlıga iyi geliyor tavsiye ederim ama kilo vermek için kullanacaksanız verdikten sonra fazla kilolarınızı kesin herşetde oldugu gibi çileginde fazlası zarar diyorum

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız