Cilt Bakımı Ve Güzellik
aloe-vera-ile-cilt-ve-sac-maskesi

Halk arasındaki ismi “sarısabır” olan aloe vera bitkisi, kendi içerisinde pek çok türe sahiptir. Şifalı bir bitki olan aloe veranın bulunan bu pek çok türünün içerisinde insan sağlığına iyi gelen türleri ise sayılıdır.

Çok uzun yüzyıllardır farklı amaçlar için fayda sağlaması adına kullanılan aloe vera, çok farklı coğrafyalarda çok farklı kültürlerin içerisinde alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir.

aloe-vera-ile-cilt-bakimi

Aloe vera bitkisi botanik bilimi koşullarında incelendiğinde, dikenli yapraklara sahip bir ağaç türü olarak ele alınmaktadır. Aloe vera bitkisinin yaprakları kesildikten sonra içerisinden çıkartılan jel ise insan metabolizmasına şifalı etki yaratabilmektedir.

Çıkartılabilen bu jelin yapraklardan ayrıldıktan sonraki en geç 5 saat içerisinde kullanılması gerekir çünkü bu süreçte yeteri kadar havayla temas ettiğinden etkisi düşmektedir.

aloe-vera-ile-sac-bakimi

Aloe vera hem açık alanda toprakta büyüyebilen bir bitki olup, hem de bazı türleri evlerde saksılarda yetiştirilmektedir. Güneş altında güzel bir yerde konumlandırılan saksıda bulunan aloe veranın yaprakları bir metreye kadar ulaşabilmektedir. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan bu bitki, ne kadar çok az sulanırsa o kadar fazla kök salabilmektedir.

Bu tip şifalı aloe veraları herhangi bir çiçekçiden gidip satın almanız çok kolaydır, böylelikle evinizde yetiştirdiğiniz aloe veranın şifalı yönünden istediğiniz her an faydalanma imkanınız da bulunacaktır.

aloe-vera-jelinin-faydalari

Hatta satın aldığınız bu aloe vera büyüdükçe köklerinden bir kısmını ayırıp başka saksıya aktarabilir ve daha fazla aloe vera bitkinizin bulunmasını da sağlayabilirsiniz.

Şifalı bitkilerden bir olan aloe veranın kokusu insanı ferahlatan bir kokudur, tadı ise tüketilme esnasında çoğu kişiye acı gelmektedir. Bıçakla yaprağının üst kısmı ayrıldığında hemen faydalarından yararlandığımız aloe vera jelini görmemiz mümkündür.

aloe-vera

Aloe veranın faydaları nelerdir?

 • Ciltte oluşan siyah noktaların ve sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur.

aloe-vera-icerigi

 • Ciltteki gözeneklerin daha sıkı bir yapıda olmalarını sağlar.
 • Sivilcelerin ciltte kalmış izlerinin yok edilmesine yardımcıdır.
 • Cildin şişmiş olan yüzeylerindeki şişkinliği alabilme özelliğine sahiptir.
 • Cilt yüzeyindeki hasar almış dokuların daha çabuk iyileştirilmesini sağlar.

aloe-veranin-ciltte-kullanimi

 • Ciltte yanmış ve deforme olmuş dokuların iyileştirilmesi adına etkili bir üründür.
 • Anti bakteriyel etkiye sahip olan aloe vera, bu etkisi sayesinde vücutta enfeksiyonlu alanların tedavisinde çok etkili bri faktör olarak tedavi sürecinde yer alır.
 • Sindirim sistemiyle alakalı olan mide ülseri, hemoroid, kabızlık ya da huzursuz bacak sendromu gibi hastalıkların önüne geçilmesinde etkilidir.
 • Yaşlanmayı engelleyici etkileri bulunmaktadır.

aloe-veranin-vucuda-faydasi

 • Ciltteki kırışıklıkların yok edilmesi için kullanılabilmektedir.
 • Cildin daha parlak ve daha canlı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.
 • Cilt yüzeyindeki kahverengi lekelerin ya da diğer koyu renkli lekelerin yok edilmesi için etkili bir üründür
 • Aloe vera saç bakımı için etkili bir ürün olduğundan saç bakımı ve saç uzatma konularında etkin olarak kullanılabilmektedir.

aloe-vera-karisimlari

 • Cildin ihtiyacı olan neme kavuşmasını sağlar.
 • Cilt temizliği için gerekli olan doğallığa sahip olduğundan cildin güzel bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.
 • Ciltte salgılanmış olan zararlı toksinlerin yok edilmesinde etkilidir.
 • Saçlardaki aşırı yağlanma probleminin önüne geçerek kepek gibi sorunların da oluşmasına engel olmaktadır.

aloe-vera-kurleri

Aloe vera ile cilt ve saç maskesi nasıl yapılır?

 • Cilt için kullanılan aloe vera ve limon maskesi :

Malzemeler

Yarım adet limon

Üç adet kase

aloe-vera-yaginin-onemi

İki adet aloe vera yaprağı

Bir adet blender

Bir adet keskin haldeki bıçak

Bir adet meyve suyu sıkacağı

aloe-vera-jel-urunu

Hazırlanışı

Elinizdeki aloe vera yapraklarını yıkadıktan sonra etraflarındaki tırtıklı kısımları bıçak yardımıyla kesin. Bu yaprakları uzunlamasına olacak şekilde ikiye ayırdıktan sonra içerisinde göreceğiniz jelimsi yapıyı bıçakla bir kaba ayırın. Daha sonra jelin üzerine limonun taze sıkılmış suyunu ekleyin.

Malzemeleri birbirine karıştırıp bu malzemeleri blender’ın içerisine dökün. 2-3 dakika boyunca iyice karıştırdığınız malzemeyi tekrardan kabın içerisine dökerek cildinizi iyice temizledikten sonra tüm malzemeyi cildinize masaj yaparak yaydıktan sonra en fazla 15 dakikalığına cildinizde bekletmeniz gerekmektedir. 15 dakika geçtikten sonra da yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp durulayabilirsiniz.

saclarda-aloe-vera-etkisi

 • Saç için kullanılan aloe vera, limon ve bal maskesi :

Malzemeler

Bir fincan miktarında taze çıkartılmış aloe vera jeli

Bir yemek kaşığı miktarında taze sıkılmış limon suyu

Bir çay kaşığı miktarında bal

aloe-veranin-saclarda-kullanimi

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra ortaya çıkan yeni ürünü saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice sürün. Tüm saça maskenin eşit derecede dağıtılıp yedirildiğinden emin olun. Özellikle saç diplerinin mutlaka bu karışımın etkisi altına alınmasına dikkat edilmelidir.

Daha sonra yarım saatlik süre boyunca bu malzemeyi saçınızda bekletirken bir yandan da kafanızda bone ya da streç film gibi malzemelerle uygulamanın korunmasına özen gösterin. Yarım saatlik süre geçtikten sonra da saçınızı soğuk su ile yıkayıp bu bakım küründen arındırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız