Cilt Bakımı Ve Güzellik
akdeniz anemisi belirtileri

Akdeniz Anemisi

Talasemi olarak da adlandırılan Akdeniz anemisi rahatsızlığı Akdeniz ülkelerinde görülür ve anne babadan çocuğa genler vasıtasıyla geçiş yapar. Bir tür kansızlık rahatsızlığı olan Akdeniz anemisi, majör ve minör olmak üzere 2 türde görülmektedir. Minör türü taşıyıcı olarak bilinir ve hastalık daha hafif seyreder. Halsizlik şikayeti oluşturur ve çoğu kişi test yaptırmadan Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunun farkına varmaz.

 

Evlenecek olan çiftler zorunlu olarak kan testine tabi tutulur ve çiftlerin her ikisinde de Akdeniz anemisi rahatsızlığı olması durumunda doğacak çocuğun %25 ihtimalle Akdeniz anemisinin Majör cinsine yakalanma olasılığı vardır. Çiftlerden herhangi birinde taşıyıcılık bulunması halinde ise doğacak çocuğun Akdeniz anemisi taşıyıcısı olma ihtimali %50’dir.

 

Hastalığın ağır ve ölümcül cinsi olan Majör cinsinde bebekler 6 aylıkken ağır kansızlık geçirir ve kalp yetmezliği meydana gelir. Bu durumun önlenmesi adına sık sık kan nakli yapılması gerekmektedir. Kan nakli yapılmadığı taktirde hasta kısa bir süre içinde hayatını kaybedebilir. Yetersiz kan nakli yapılması durumunda kemik iliği aşırı kan yapar ve kemiklerde kırılmalar meydana gelip çocuğun yüz şekli değişir.

 

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Tedavi sürecinde kan nakliyle beraber vücutta biriken fazla demirin idrar yoluyla atılmasını sağlamak amacıyla C vitamini ve Desferoksamin verilir. Dalağın aşırı büyümesi durumlarında dalak ameliyatla alınır. Erken yaşlarda kemik iliği nakli ile %70 oranında hasta sağlığına kavuşabilir. Ülkemizde nüfusun yaklaşık %2’si Akdeniz anemisi taşıyıcısıdır. Akdeniz bölgesindeki illerimizde bu oran %12 seviyelerindedir.

 

Doğum öncesi tanı ile bebeğin Akdeniz anemisine ilişkin durumu tespit edilebiliyor ve hasta olması durumunda gebelik sonlandırılabiliyor. Akdeniz anemisi rahatsızlığı bulunan çocuklarda kesin tedavi şekli kök hücre naklidir. Akdeniz anemisi taşıyıcısı olmak halsizlik dışında hayatı olumsuz yönde etkilemezken, Majör cinsinde büyük oranda ölümler gerçekleşmektedir. Ölüm sebebi çoğunlukla kalp yetmezliğidir. Evliliklerde zorunlu olan kan testi, evlilik dışı ilişki sonucu dünyaya getirilen çocuklarda tespiti zorlaştırmaktadır.

 

Akdeniz Anemisi Belirtileri

  • Halsizlik
  • Solukluk
  • İştah problemleri
  • Karında şişlik
  • Gözlerde mevcut sarılık
  • İdrar yapısında koyulaşma
  • Yüzdeki bulunan kemiklerde şekil değişmeleri
  • Dalak büyümesi

 

Yazar: Tarih: 8 Ekim 2015 - 7:06:54 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler, Diyet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,