Aft Tedavisi

 AFT TEDAVİSİ

Aft (Ağız yaraları ); ağız içinde çıkan ve acılı bir süreçten meydana gelen ağız hastalığıdır. Aft’ nin önüne geçmek çoğu zaman mümkün olmaz. Fakat Aft bitkisel tedavi ve doğal tedavi yöntemleri ile bir nebze azaltılabilir

Bitkisel Aft Tedavisi Yöntemleri

Aft Tedavisi ( Böğürtlen)

  • 1 avuç böğürtlen yaprağı
  • 3 su bardağı su

3 su bardağı suyun içine; böğürtlen yaprakları ilave edilir. Suyun içinde kaynatılmaya konulur. Kaynadıktan sonra, ocaktan alınarak süzülür. Elde edilen su ile; ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Böğürtlen yaprağı aft için tedavi edicidir.

Aft Tedavisi (Kızılcık)

  • 1 avuç kızılcık
  • 2 su bardağı su

Kızılcıklar ve su birbirine karıştırılır. Kullanılacak kızılcıkların çekirdeklerinin önceden çıkarılması gerekir. Su ve kızılcıklar kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen kızılcık suyu; her gün gargara yapmak için kullanılır.

Aft Tedavisi (şap ve bal)

  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı şap

1 tatlı kaşığı şap; toz hale gelene kadar ezilir. Daha sonra 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Aft görülen yerlere sürülerek 10 dakika bekletilir. Daha sonra ağız içi çalkalanarak yıkanır.

Karbonatla Aft Tedavisi

  • 1 çay bardağı su
  • 1 çay kaşığı karbonat

Su ve karbonat birbirinin içinde homojen hale gelene kadar karıştırılır. Bu su ile birlikte; ağza gargara yapılır. Günde 2 kere uygulanabilecek gargara; ağız içi yaraları için oldukça tedavi edicidir.

Ağız Yaraları ( AFT) için Çözüm Önerileri

– Düzenli olarak maydanoz yerseniz; ağız içindeki yaralarınız bir süre sonra azalacaktır.

– Bir adet limonu sıkarak; limon suyu ile gargara yapmak; aft’li bölgenin iyileşmesini sağlayacaktır. Limon bölgeyi yakarak iyileştirir.

– Elma sirkesi ve nar ekşisi de; aftler için oldukça uygun bir tedavi yöntemidir. Fakat kullandığınız ürünlerin hakiki ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.

– Hindistan cevizi yağını; aftlerin bulunduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı; yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

– Ağız yarasının olduğu yerlere; nane yağı kullanmakta iyi gelir. Nane yağından çok az alarak; aftnin üzerine sürebilirsiniz. Günde 2 kez uygularsanız daha kolay sonuç alabilirsiniz.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.