Cilt Bakımı Ve Güzellik
adet-sokturucu-sifali-bitkiler

Adet söktürücü etkisi bulunan bitkiler

Adet olmak için kullanılacak bitkiler son derece söktürücü etkiye sahiptirler. Kadınların her ay yaşadıkları bu periyot, bazı durumlarda sekteye uğrayabilmekte ve “adet gecikmesi” denilen durum yaşanabilmektedir. Bu durum yaşandığı süreçlerde, kadınları hem fiziksel olarak rahatsız edebilmekte hem de bedende stres ve gerginlik yarattığım için ruhsal olarak da sıkıntılar ortaya çıkartabilmektedir.

Fiziksel olarak en belirgin belirti, karın ve kasık bölgesinde şişliklerin yaşanmasıdır. Aynı zamanda vücutta hassasiyet ve sivilce artışı gibi durumlar da gözlemlenebilmektedir. Psikolojik olarak metabolizmada yaşanan olumsuzluk; bireyde duygusallık, gerginlik, tahammülsüzlük vb. duygu durumlarını da ortaya çıkartabilmektedir.

adet-sokturucu-dogal-bitkiler

Oranlara bakıldığında çoğu kadının muzdarip olduğu adet gecikmesi durumu, adet söktürücü ilaçlarla da mümkün mertebe giderilmeye çalışılmaktadır. Bunlardan ilgi bu gecikmesinin yaşanmasını engelleyebilecek doğum kontrol haplarıdır. Direkt olarak yumurtalıklara müdahale eden bu haplar, müdahalelerini içeriklerinde bulundurdukları progesteron maddesi sayesinde yapabilmektedirler.

Bir kadının zaten normal olarak geçirdiği menstrual periyodunda da ağrılanmalarının meydana geldiği sıklıkla görülmektedir. Ancak bir de gecikme yaşandığı takdirde iyice ağrılanan ve dengesi bozulan metabolik sistem, kadını oldukça hırpalayabilmektedir.

adet-sokturucu-urunler

Fakat burada dikkat edilmesi gereken asıl hususun, adet gecikmelerinin ne kadar sıklıkta yaşandığıdır. Eğer bir kadının her adet periyodunda gecikmeler yaşanıyor ve sürekli bu sıkıntıdan gem vuruluyorsa o noktada yumurtalıklarda var olan bir hastalığın ihtimalinden söz edebilmek mümkündür.

O nedenle bu tip durumlarla karşı karşıya kalan kadınların adet söktürücü bitkiler kullanmasının yanında daha acilen bir uzman jinekoloğa kontrole gitmesi gerekmektedir.

Bunun dışında doğada yüzyıllardır bulunan doğal bitkiler sayesinde yine çok uzun süredir kadınlar kendi sorunlarına çare aramaktadırlar. Adet süreçlerindeki gecikmelerin önüne geçip periyodları düzenli hale sokabilmek, dahası adet dönemlerindeki ağrılanma problemini de kesebilmek adına alternatif tıp alanında pek çok bitki karışımı tarifi bulunmaktadır.

adet-sokturucu-sifali-bitkiler

Adet söktürücü etkili çay ve şifalı bitkiler

  • Aktarlarda at kuyruğu otu olarak satılan bitkinin kaynatılarak içilmesi halinde, adet gecikmesi sorunu çözülerek aynı şekilde adet sancılarının da önüne geçilebilmektedir. İçilemeyecek kadar sert olduğunu düşünüyorsanız kaynatılan suyunun içerisine bal ekleyebilirsiniz.
  • Çiriş otu denilen bitkinin kaynatılıp balla karıştırılarak içilmesi adet sökümüne faydası vardır.
  • Biberiye çayıyla birlikte papatya çayının demlenerek içilmesi, adet söktüren tariflerden bir tanesidir.

adet-sokturucu-corek-otu

  • Çörek otunu balla karıştırarak çiğ şekilde tüketmek, adet gecikmelerinin önüne geçmektedir.
  • Adet gecikmesi yaşadığınız süreçlerde bir an önce sökülebilmek için bol bol kereviz ve kereviz sapı da tüketmeniz önerilmektedir.
  • Saf kekiği kaynatarak içerisine bal ekledikten sonra çay şeklinde tüketmeniz, adet söktürücü çaylar konusunda iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

adet-sokturucu-kekik

  • Özellikle adet gecikmesi olmasa dahi adet olunan süreçlerde şiddetli ağrı yaşayan kadınlara en çok önerilen tarif, kuş dili bitkisinin kaynatılarak balla karıştırılıp içilmesi işlemidir. Bu çayın aç karnına içilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • Ahmet Maranki’nin adet gecikmesi konusunda önerdiği temel bitki ise dereotudur. Normal şartlarda salatalarımızda, yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız dereotunu iki çay kaşığı miktarında ayırdıktan sonra çay şeklinde kaynatılıp içilmesini önermektedir. Bunun dışında Ahmet Maranki aynı şekilde zerdeçal bitkisinin kaynatılıp çay şeklinde içilmesinin de adet gecikmesi üzerinde etkili olduğunu belirtmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız