Cilt Bakımı Ve Güzellik
adet-gunu-hesaplama

Bir kadının aylık periyodlarla adet olup kanamasının başladığı ilk güne adet günü ismi verilmektedir. Görülen bu adet kanamaları genel olarak periyodun bozulmasına etken durumlar olmadığı sürece düzenli olarak tekrarlanmaktadır.

adet-gunu-hesaplama-takvimi

Genel yapıda en az 21 günde, en fazla 35 günde bir gerçekleşen adet kanamalarının, ilerleyen dönemlerde nasıl bir döngü içerisinde devam edebileceğini anlamak için içinde bulunduğu aydan önceki son bir kaç ayda adet döngüsünün hangi tarihlerde başlayıp hangi tarihlerde bittiğini bir takvim vasıtasıyla not altında tutarsa çok rahat bir “adet günü takvimi ortaya çıkartabilmektedir.

Bu hesaplamadan sonra, normal adet düzeninde devam eden bir kadının adet dönemine girdiğinde herhangi bir kanama yaşamaması adet gecikmesi yaşadığı anlamına gelmektedir. Normal şartlarda ortalama olarak 28 günde bir olarak düzenli şekilde adet geçiren kadının aklına gelebilecek ilk olasılık gebelik durumu olabilir.

adet-gunu-gecikmesi

Ancak hemen durumun gebeliğe yorulmaması ve öncelikle gecikmenin yaşandığı tarihten 3-5 gün daha bekleme sürecine geçilmesi önerilmektedir. Çünkü yıl boyunca beklenen tarihlerde regl dönemine girilse de, bu süreçte bir ya da iki kez adet döngüsünde sapmalar meydana gelebilmektedir

Bu tip sapmaların görülmesinin nedeni genelde dönemsel stres ve üzüntü durumları, iklim değişikliğinin metabolizmayı etkilemesi, dönemsel olarak yaşam tarzında değişiklikler yaşanması ya da yorgunluk durumları gibi nedenler adet gecikmeleri yaşatabilmektedir.

adet-gunu-hesaplamasi

Olağan adet düzeninden farklı olarak beklenen süreçlerden daha fazla sürelerde adet kanamalarının görülmemesinin bir başka ciddi sebebi ise kadınlarda gebelik durumunun meydana gelmesi ihtimalidir.

Böyle bir ihtimalden şüphelenen kadınların mutlaka gecikmeden bir gebelik hesaplama tablosu hazırlaması, bundan da önemlisi acilen bir gebelik testi uygulayarak durumu kesinleştirmesi gerekmektedir.

adet-gunu-nasil-hesaplanir

Bazı durumlarda bazı kadınlarda, adet döngüsünün beklendiği tarihlerde biyolojik olarak metabolizmada herhangi bir yumurtlama durumu yaşanmadığından rahimden kanama olgusunun görülmemesi durumu da meydana gelebilmektedir.

Bunu anlamanın en kolay yolu adet döneminizin 21 günden daha az ya da 35 günden daha çok sürüp sürmediğine bakmak olmalıdır. Eğer bünyenizde böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir uzman jinekoloğa danışmanız da önerilmektedir.

adet-tarihinde-dikkat-edilecekler

Adet gününü hesaplayacak tablolar

Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler, doğrudan doğruya vücudun diğer periyodlarını da etkileyerek adet günü hesaplamasında bir takım değişikliklere sebep olabilmektedir. Örneğin; doğum kontrol haplarının kullanılması, adet kanamalarının beklenenden erkene çekilmesine ya da beklenen daha geç gerçekleşmesine sebep olabilmektedir.

adet-gunu-hesaplama-tablosu

Tüm bu hesaplamaların yapılması her şeyden önce, kadına rahatlık ve güven sağlamaktadır. Çünkü beklenmedik anlarda gelen adet kanamaları kadını hem huzursuz ve gergin bir moda sokabilir hem de istenmeyen görüntülere sebep olabilir (kıyafette kan lekesi oluşması gibi).

Çoğu kadın böyle bir takvim çizelgesi tutmayı kendisine yük olarak görse de, az önce bahsedilen beklenmedik durumlar için adet takvimi tutmak çok yararlı bir durum olmaktadır.

adet-duzeni-kaydi-alinmasi

Her ay düzenli tarihlerde görülen adet döngüsünün başlangıç ve bitiş tarihleri mutlaka bir takvim olarak bir yere not edilmeli ya da gerçek takvim üzerinde işaretlenmelidir.

Bu takvimin yapılmasındaki en büyük fayda, olası bir değişimin ya da ilginç bir durumun takvim üzerinde bakılarak anlaşılabilmesidir. Yani yaşanılan bu ilginçliklerin de takvime işlenmesi, ilerleyen dönemlerde bir problem olduğunda ve uzman bir doktora göründüğünüzde bu adet takviminizin doktorunuz tarafından incelenmesi halinde belki de bir problemin anlaşılması adına olumlu bir adım atmanız mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız