Cilt Bakımı Ve Güzellik
a-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur

A vitamini hakkında bilgi

Vücudumuza pek çok faydası olan vitaminlerden biri de A vitaminidir. Vitaminler A grubundan olanlar olarak incelendiklerinde iki farklı çeşit A vitamininin besinlerin içerisinde mevcut olduğu görülmektedir.

a-vitamini-hakkında-bilgi

Bu türler incelendiğinde ilk olarak karşımıza bir kısmının hayvansal gıdalardan, bir kısmının da bitkisel gıdalardan karşılanabileceği şeklinde durumlar çıkmaktadır. Hayvansal gıdalardan alınan A vitamininin, bu gıdanın içeriğindeki retinolden elde edildiği bilinmektedir.

Diğer bir tür olan bitkisel içeriklerdeki A vitaminleri ise başlangıçta “karotenoid” isimli bileşikler halinde bu meyve ve sebzelerin içerisinde yer almakta, vücuda alındıktan sonra işleme sokularak A vitamini haline getirilmektedir.

A vitamininin etki alanları

a-vitamini-hangi-besinlerde-vardir

A vitamini vücuda alındığında kemik yapısı, cilt yapısı, saç yapısı, diş eti yapısı, diş yapısı ve dokuların yapısında çok önemli noktalarda kullanılmaktadır.

Bunun dışında daha çok işe yaradığı bölüm göz sağlığımızdır. Gözlerimizin retina tabakasında yer alan pigmentlerin üretiminde kullanılan A vitamini, vücuda alınmadan önce retinol olarak yer alsa da vücuda alındığında az önce de söylendiği gibi işlenmektedir. Gözlerde kullanılan A vitamini sayesinde bireyin çok az ışıklı ortamlarda dahi görme yeteneği körelmez ve her daim sağlıklı göz yapısına sahip olma şansı bulunur.

a-vitamini-etkileri

Bu tip bilgilerin ışığında A vitamini eksikliği yaşandığında da belli başlı durumlar meydana gelebilmektedir. Öncelikli olarak gece saatlerinde görme kabiliyeti seviyesinde azalmaların görülmesi, deride döküntülerin başlaması, vücutta sürekli bir yorgunluk halinin hakim olması ve başta yüz olmak üzere vücudun belirli noktalarında sivilcelerin oluşması durumları meydana gelebilmektedir.

Vücuttayken karaciğer organında depolanmakta olan A vitamininin, vücuda fazla miktarlarda bilerek ya da bilmeyerek alınması sonucunda bir takım sıkıntılar da doğal olarak baş göstermektedir.

a-vitamini-kaynaklari

Bunlardan ilki vücuttaki fazla miktardaki A vitamini zehir etkisi yaratmasıdır. Bu etkiyle birlikte hem dalak organında hem de metabolizmanın genelinde sinir sistemiyle alakalı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Ayrıca vücutta A vitamini eksikliklerinin yaşanması özellikle çocuk yaşlardaki bireylerde ve ergenlik dönemindeki bireylerde boy uzaması süreçlerinin durmasına ve kilo almaya çalışma süreçlerinin etkili bir şekilde sonlanmamasına sebep olmaktadır. Bunun dışında diş eti ve diş sağlığı da bozulacağı gibi, gözyaşı miktarında da azalmalar meydana gelerek gözlerde kuruluk yaşanmakta ve gözlerdeki parlaklık da kısa sürede yok olmaktadır

a-vitaminli-yiyecekler

A vitamini hangi besinlerde vardır?

  • Tavuk ciğeri, sığır eti, sığır ciğeri, kırmızı et ve beyaz ete sahip hayvanların karaciğerleri, balık karaciğeri, balık karaciğerinin yağı, yağlı ete sahip balıklar, yoğurt, tam yağlı süt, yumurta, tereyağı, peynir ve kabuklu her türlü deniz ürünlerinde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

a-vitamininin-etkileri

  • Bunun dışında A vitamini bulunan sebze ve meyveler ise mango, şeftali, kayısı, kuşburnu, kavun, kuru kayısı, ve balkabağıdır. A vitamini olan sebzeler ise ilk başta havuç, sonrasında domates; pancar, ıspanak, pancar yaprağı, lahana, alg, yosun, brokoli, tatlı patates ve şalgamdır.
  • Bu saydığımız sebzeler içerisinde hayatımızda en çok tükettiğimiz domates, patates, havuç, ıspanak vb. sebzelerin içeriğinde bulunan karotenoid olarak geçtiğinden içeriği daha da bozmamak adına mümkün olduğunca çiğ ya da haşlanmış formda tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız