Cilt Bakımı Ve Güzellik
yuz-peelingi

Yüz temizleme için en iyi peeling yöntemi

 

 

Cildimizin doğallığını koruyup her zaman ışıl ışıl görünmesini isteriz. Cildin yüzeyinde biriken ölü derileri ve kirleri peeling yöntemi ile uzaklaştırarak cildimizde görmek istediğimiz görüntüyü elde edebiliriz. Cilt bakımınızı  yapmadığınız takdir de cildiniz ölü derilerden ve kirlerden kendi başına arınamaz. Peeling uygulamasını düzenli yaparsanız cildinizin zamanla renginin canlandığını, kan dolaşımının hızlandığını ve sağlıklı bir görüntü kazandığınızı göreceksiniz.

 

 

Peeling uygulaması yaparken;

 

 

Öncelikle saçlarınızı sıkı bir şekilde arkadan toplayın ve önünüze gelmesini engelleyin. Perçemleriniz varsa eğer onları toplamak için bir saç bandı kullanabilirsiniz.

 

Cildinizi peeling uygulaması için hazırlayınız. Kendinize temiz bir havlu ayarlayınız ve bu havluyu sıcak su ile iyice ıslatınız. Cildinizi yakmayacağına emin olduğunuz bir sıcaklığa geldiğinde havluyu yüzünüzde örtünüz ve 2-3 dakika kadar bekletiniz. Havlunun sıcaklığı ile cildiniz yumuşayarak, gözenekleriniz açılacaktır.

 

Gözenekleriniz açıldıktan sonra cildinizi kullandığınız bir cilt yıkama ürünü varsa onunla eğer böyle bir ürün kullanmıyorsanız cilt yıkama sabunu ile yıkayınız. Cildinizi temizlemeniz peeling için önemli ilk adımdır.

 

Şeker peelingi yapılışı

 

 

Cam bir kâseye 3 yemek kaşığı beyaz toz şeker koyunuz. Şekerin üzerine karıştırarak kıvamı elde edene kadar su ekleyiniz. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze dairesel hareketler ile uygulayınız. Ovalama işini cildinizi tahriş etmemeye dikkat ederek yapınız, mümkün oldukça bastırmayınız. Bu peeling işlemini düzenli olarak yapmayı sürdürünüz. Cildinizin temizlendiğini hissettiğiniz zaman ılık su ile maskeyi cildinizden yıkayınız. Cildinizde şok etkisi yaratmak için soğuk su çarpınız. Bu sayede açılan gözenekleriniz tekrardan kapanacaktır. İşlem bittikten sonra cildinizi yumuşak bir havluyla kurulayınız.

 

 

Karbonat peelingi yapılışı

 

 

Bir cam kaseye biraz karbonat koyup iyice karıştırınız. Karışım uygulanabilecek bir kıvama ulaştıktan sonra cildinize bastırmamaya dikkat ederek uygulayınız. 8-10 dakika cildinizde maskeyi beklettikten sonra ılık su ile cildinizden karışımı durulayınız. Alerjik ve hassas bir cildiniz varsa bu maskeyi kullanmaktan kaçınınız.

 

 

Avokado, şeker ve bal peelingi yapılışı

 

 

Bir adet avokadoyu kesiniz ve sonrasında tahta bir havan mevcutsa eğer iyice eziniz. Ezdiğiniz avokadoyu cam bir kâseye alınız ve üzerine iki kaşık bal ve bir kaşık şeker ekleyip iyice karıştırınız.

Şeker ile maske cildinizi yumuşatırken, bal ve avokado cildinizi besleyecektir. Cilt türünüz yağlı ise hazırladığınız karışımın içine iki çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon suyunun taze olması önemlidir. Limon suyu ile cildinizin rengini açabilir ve gözeneklerinizi kurutabilirsiniz.  Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15-20 dakika kadar yüzünüzde bekletiniz. Sonra cildinizden ılık su ile karışımı durulayıp, cildiniz temizleyiniz.

 

 

Yağ ve şeker peelingi

 

 

İki yemek kaşığı yağ ile bir yemek kaşığı şekeri cam bir kâse içerisine koyunuz. Malzemeleri iyice karıştınız. Elde ettiğiniz maskeyi bir pamuk yardımıyla önceden temizlediğiniz cildinize küçük daireler çizerek uygulayınız.10 dakika kadar cildinizde maskeyi tuttuktan sonra ılık su ile karışımı durulayınız.

 

Maskeyi hazırlamak için Omega-3 içeren yağlardan tercih ederseniz bu şekilde cildinizi gerginleştirebilir ve cildinizde hücre üretiminin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Karışımı hazırlamak için tercih edebileceğiniz yağlar;

 

Zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, jojoba yağı, frenk üzümü yağı, papatya yağı, kuşburnu yağı

 

Mısır unu peelingi

 

Cam bir kâseye iki yemek kaşığı mısır ununu koyunuz. Üzerine suyu yavaş yavaş ekleyiniz ve eklerken karıştırınız.Karışımı yüzünüze bolca sürünüz. Maskeyi yüzünüze bastırmadan, yumuşak bir şekilde uygulayınız. Cildinizde 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizden yıkayınız.

 

 

Kahve peelingi

 

Cildinize uygulayacağını kahve peelingi ile cildinizi canlandırmanız mümkündür. Kahveyle hazırlayacağınız karışımın pütürlü yapısı doğal peeling etkisi gösterecektir. Kahve cildinizdeki kolajen üretilmesini arttırarak, cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

 

 

Cam bir kâsenin içerisinde bir yemek kaşığı çekilmiş kahveyi koyunuz. Kahvenin üzerine bir yemek kaşığı su veya bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı cildinize çok bastırmadan, ovalayarak sürünüz.  Cildinizde maskeyi 10-15 dakika kadar beklettikten sonra, ılık su ile cildinizi temizleyiniz. Yumuşak bir havlu ile cildinizi kuruladıktan sonra cildinize nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyiniz. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz karışımı hazırlarken yağ değil, su kullanmanız daha iyidir. Karışım için taze çekilmiş pütürlü kahve kullanmalısınız.

 

 

Diğer bir yöntem;

 

Peeling uygulamasından önce gözeneklerin açılması için cildinize buhar uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak suyu bir kaba koyunuz ve yüzünüzü suyun buharına tutunuz. Sonrasında cam bir kâseye 1 yemek kaşığı kahve ile süt veya balı karıştırarak yoğun bir kıvam elde ediniz. Kremi cildinize dairesel hatlar çizerek uygulayınız. Cildinizde 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizden durulayınız.

Yazar: Tarih: 18 Haziran 2016 - 6:58:34 Kategori: Cilt Bakımı, Peeling Tarifleri
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,