Cilt Bakımı Ve Güzellik
30lu yaş için bakım

30’lu yaşlar olgunluk yaşıdır, artık yılların izleri yüzde kendini belli eder ve cilt artık yavaş, yavaş değişime girer. bu durum sizi kesinlikle korkutmamalı. Alınan tedbirler ve yapılan bakımlar sayesinde yüzünüzde oluşabilecek sorunları en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

30’lu Yaşlarda Bilinmesi Gerekenler

30 Yaşından Sonra Cilt Kurumaya Başlar

13 yaşından başlayan ergenlik problemleri yani yağlı cilt sorunu 30 yaşından sonra azalmaya başlar. Yağlanma gideceği gibi cilt nem değerini de yitirir ve bu durum cildin yaşlanmasının en belirgin özelliğidir. Nemsiz kalan cilt her zaman kırışmaya mahkumdur. Bu açıdan 30 yaşından sonra düzenli cilt nemlendirici kullanılmalıdır.

Güneş Leke Oluşumunu Tetikler

30 yaşına kadar güneşin altında saatlerce kaldıysanız 30 yaşından sonra cilt lekelerinizi sevmelisiniz. 30 yaşından sonra kullanılan günlük bakım yöntemleri değiştirilmeli ve cilt yapınıza ve yaşınıza uygun bakım ürünleri satın alınmalıdır.

30’lu yaşlarda iseniz kullanacağınız gündüz nemlendirici kremleriniz mutlaka koruyucu içermelidir. Bu sayede cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak leke oluşmasını azaltabilirsiniz.

30’lu Yaşlarda Antioksidan Kremler Faydalıdır

Bu yaşlarda kullanacağınız kremlerin cilt yapınıza uygun olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; kuru bir cilt yapısına sahipseniz kullanacağınız kremin yoğun nem içermesine dikkat etmelisiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz de içeriğindeki yağ oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu açıdan antiaging ürünlerde bulunan KoenzimQ, A ve C vitamini önemlidir. 30 yaş antiaging kremlerinin başlangıç yaşıdır. Özellikle sigara tüketenler, düzensiz beslenenler ve sürekli stres yaşayanlar için antioksidan içeren kremler kesinlikle tavsiye edilir.

Gece Kremleri Meyve Asitli Olmalı

Meyve asidi içeren kremler cilde uygulandığında hem doğal bir canlılık verir hem de cilde yapışmış ölü tabakanın kolay atılmasını sağlar. Özellikle geceleri cildinize uyguladığınızda etkisini çok daha hızlı görürsünüz. Meyve asitli kremleri gündüz kullanmayı tercih ediyorsanız cildinize mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.

Peeling Uygulaması Düzenli Yapılmalı

30’lu yaşlarda düzenli peeling uygulaması ihmal edilmemelidir. Çünkü düzenli peeling uygulaması ciltte oluşan lekelerin ve kırışıklıkların azalmasını sağlar. Cildinizde derin güneş lekeleri bulunuyorsa peeling ve krem takviyesi ile görünümlerini epey hafifletebilirsiniz.

Cilde peeling uygulandıktan sonra ciltte kızarmalar ve kabuklanmalar oluşabilir. Bu sizi korkutmasın. 2 – 3 gün içinde uygulanan nemlendiriciler sayesinde cilt kendini toparlar. Peeling uygulamasından sonra cilt soyulduğu için leke oluşumuna yatkındır. Bu yüzde koruyucu kullanmadan dışarıya çıkılmamalıdır.

Estetik Dokunuş (Mezolifting)

30’lu yaşlarda başlayan cilt sorunları; kırışıklık, sarkma ve cildin sıkılığını kaybetmesi mezolifting ile giderilebilir. Cilde minik iğneler ile nem, antioksidan, mineral ve vitaminler verilir. Cilt ilk uygulama dahi kendini göstererek daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Ayda 2 kere uygulanabilen bu yöntem 6 seans sonunda istediğiniz görünüme kavuşturur.

Mezolifting yüze uygulanabileceği gibi eller ve dekolte bölgesine de uygulanabiliyor. Uygulama öncesinde krem sürülerek lokal anestezi uygulanıyor ve herhangi bir yan etkisi minimum seviyede.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakım Önerileri

  1. 30’lu yaşlara girdiğiniz anda göz çevresi kremleri sizin için vazgeçilmez olmalı.
  2. Rutin bakım için buz küplerinden faydalanabilirsiniz. Gözenekleri sıkılaştırmak için maden suyu ve yarım limonu karıştırıp buz küplerine ekleyin ve her sabah bu buz küplerini cildinize uygulayın.
  3. Akşamları yüzünüze gece kremini uygularken boyun kırışıklıklarını engellemek içinde gerdan bölgesine kadar krem uygulanmalıdır.
  4. Yüz kasları artık çöküşe geçtiğinden yanaklarda yumuşama ve sarkmalar meydana gelir. Yüz kaslarını geliştirmek için aşağıda vereceğimiz yüz jimnastiğini düzenli uygulamanız gerekir.

Yüz Jimnastik Hareketleri

Göz Çevresi: Yaşlanmanın ilk kendini hissettirdiği bölge göz çevresidir. Gözlerinizin kenarlarından orta ve işaret parmaklarınızla kaşlarınıza doğru çektirin ve gözleriniz gerildikçe göz kapaklarınızı kapatıp açın. Günde 10 saniye tekrar ederek göz çevrenizin kırışmasını önleyebilirsiniz.

Yanak Kasları: Yanak kaslarını geliştirmek için sık, sık elma yiyin. U ve X harflerini de düzenli olarak tekrarlamak yanak kaslarının gevşemesini önler. Her iki kelimede de yanaklarınızı iyice gerdirin.

Alın Kırışıklıkları: İşaret parmağınızı alın bölgenizin ortasına koyun ve sürekli yuvarlak çizerek masaj yapın.

Gerdan Sarkması: Boynunuzu iyice ileriye doğru gerdirin ve alt çenenizi üst dudağınıza doğru kaldırıp bırakın. Bu hareketi günde 10 kez tekrarlayın. İlk bir iki gün boyun bölgenizde acıma hissedersiniz fakat yaptıkça geçecektir.

Boyun Sarkması: Sırt üstü yatak gibi yüksek bir zemine uzanın. Boynunuzu uzandığınız yerden sarkıtabildiğiniz kadar aşağıya sarkıtın ve yavaşça yukarıya çekin. Her sabah ve her akşam 10 kez bu hareketi tekrarlayın.

Ağız Çevresi: Dudaklarınızla O harfini söyleyin ve bu şekilde kalın. Başparmağı burnunuzun altına koyun orta parmağınızla dudak çevresine masaj yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Cilt Sarkması | Cilt Bakımı diyor ki:

    […] Bayanların en büyük korkularından biri olan vücut sarkmasına yüz bölgesi de dahildir. Evde uygulayabileceğiniz yüz yogası hareketleri ile; cildinizdeki sarkıklığı engelleyebilirsiniz. 60lı yaşlardan sonra sarkmanın boyutu daha da artarak devam eder. Paniğe kapılmadan yüz jimnastiği yaparsanız; olumlu gelişmeler görebilirsiniz.  Yüz jimnastik hareketleri için tıklayın. […]

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız